Main Menu

Remont Łodygowej będzie i… nie będzie! Pieniądze są i… ich nie ma!

Facebooktwitterlinkedin

Na remont ulicy Łodygowej czekają mieszkańcy Ząbek

Niedawno pisaliśmy, że Rada Warszawy zatwierdziła budżet na 2016 rok, a w nim 16 milionów złotych na remont ulicy Łodygowej. Ratusz długo nie precyzował, co tak dokładnie zatwierdzono. Dziś wiadomo, że Łodygowa długo jeszcze poczeka na remont, bo zatwierdzona na ten cel kwota, to kropla w morzu potrzeb. Kolejna obietnica okazała się mrzonką.

Modernizację ulicy Łodygowej już tyle razy przekładno, że wszystkie wydane decyzje straciły  ważność. Nikt ich nie aktualizował, bo mimo ciągłych obietnic, nic się w sprawie remontu ulicy Łodygowej nie działo.

Mało kto dziś pamięta, że Łodygowa od Radzymińskiej do granic Warszawy, tzn. do przejazdu kolejowego, miała być wyremontowana na Euro 2012. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej dawno minęły, tak jak „minęła” obietnica remontu.

Za to wszyscy pamiętają obietnice składane przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. Władze Warszawy, starające się o reelekcję, snuły wizje pięknej, szerokiej i nowoczesnej Łodygowej. Wtórowali kandydaci na radnych. Gdy opadł kurz po wyborczej bitwie, okazało się, że rychły remont Łodygowej był tylko kolejną, wyborczą fatamorganą.

Kolejne nadzieje rozpalił projekt budżetu Warszawy na rok 2016, w którym pojawiła się pozycja „remont ulicy Łodygowej”. Niestety, liczący na remont, mieszkańcy Ząbek i Targówka, szybko „stracili złudzenia”, tak jak bohater powieści Honoriusza Balzaca Lucjan Chardon de Rubempre, w zetknięciu z bezwzględnym środowiskiem stolicy.

W panującym bałaganie na sesji Rady Miasta 10 grudnia składano wiele, często wykluczających się poprawek. Spowodowało to, że nawet radni, nie wiedzieli ile uchwalili na remont Łodygowej. Niektórym wydawało się, że ponad 66 mln złotych. W końcu okazało się, że jest to nie 66, a 16 mln.

Potwierdziła to Małgorzata Gajewska, rzecznik prasowy Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych: „- Na remont ulicy Łodygowej w 2016 roku zarezerwowano 16 mln złotych.” Według Pani Rzecznik powodem zmniejszenia kwoty, z 66 do 16 mln, i w efekcie następnego opóźnienia remontu, jest brak decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Przypomnijmy, że wszystkie decyzje dotyczące remontu Łodygowej były wydane, ale z powodu ciągłego odraczania remontu straciły ważność.

Dziś wydaje się, że inwestycja ma szansę na rozpoczęcie, nie wcześniej niż w 2017 roku i to pod optymistycznym warunkiem, że w połowie przyszłego roku zostanie wydana ponownie decyzja środowiskowa i inwestor – Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych – wystąpi wtedy o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i ogłosi przetarg na wykonawcę, który się skończy szybko i bez „zakłóceń” (czytaj: protestów). Prace remontowe będą trwały 24 miesiące, więc zakończą się – być może – pod koniec 2019 roku. Nie wcześniej. Choć znając nasze realia, będzie to raczej rok 2020 niż 2019.

Mamy przed sobą jeszcze minimum 5 lat stania w korkach na Łodygowej i… narzekania. Mieszkańcy Ząbek nie mogą być zadowoleni.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin