Main Menu

Struktury! Wystawa Inez Krupińskiej! Koncert Wojtka Gęsickiego!

Facebooktwitterlinkedin

Ząbki jadą na Zacisze

Dom Kultury Zacisze (Blokowa 1) zaprasza w sobotę, 12 grudnia, o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy malarstwa, form przestrzennych i mebli autorstwa Inez Krupińskiej. Wernisaż uświetni koncert „Życiem się ciesz” Wojtka Gęsickiego. Wstęp wolny!

Wystawa „Struktury”

Inez Krupińska (47 l.) w latach 1987-1993 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończyła z wyróżnieniem. W 1993 zrobiła dyplom w Pracowni Ilustracji Książkowej prof. Janusza Stannego. W 1994 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki i warszawskiej ASP na Ogólnopolskiej Wystawie Prac Dyplomowych Studentów Uczelni Plastycznych. W 2001 otrzymała I Nagrodę w kategorii rzeźby w Ogónopolskim Konkursie Art-Dea „Angel”.

Inez Krupińska prowadzi działalność artystyczną w zakresie: malarstwa, tkaniny unikatowej, rzeźby, scenografii teatralnej, kostiumów, projektów lalek, aranżacji wnętrz, projektowania mebli, grafiki książkowej, ilustracji i grafiki użytkowej. Założycielka i członek stowarzyszenia Polska Lalka Artystyczna POLA.

Tak o wystawie „Struktury” pisał Andrzej Matynia:

Na wystawie Inez Krupińskiej najbardziej zaskakują meble. Łączą – dzięki niesamowitej wizji artystki – dwa światy: nowoczesnego dizajnu, który reprezentuje pleksi i świat natury, rudymentarny, ale wieloznaczny, baśniowy, mityczny, który zakodowany jest w pniach drzew, surowych, jakby nietkniętych ludzką ręką.

Pnie drzew przywołują liczne skojarzenia. Wnoszą tajemnicę, która pozostała w ich wydrążonych wnętrzach. Wszak te wnętrza były kryjówką elfów, chochlików, krasnali, ale również mitologicznych bogów, dobrych i złych duchów.  Jakże przypominają ludzką egzystencję. Te zniszczone, zniekształcone, martwe pnie fascynują swoją strukturą.

Inez zatytułowała swoją wystawę Struktury. Tym samym zasugerowała widzowi jedynie formalny, moim zdanie nie najważniejszy, aspekt przedstawionych dzieł.

Szare płótna Jej obrazów są oczywiście strukturalne, ale przecież nie tylko… Jej cięcia, nie są zabiegami estetycznymi, eksperymentami formalnymi. Jej włókniste struktury są jak żywe organizmy. Myślę, że dlatego Inez wybrała sobie płótna najbardziej naturalne, jeszcze oddychające przeszłością swojego poprzedniego bytu…

Z szarymi płótnami ostro kontrastują gwasze namalowane na zagruntowanych, ostentacyjnie białych ekranach. Nieprzypadkowo używam nazwy ekrany. Robią one bowiem wrażenie ekranów, na których pojawiają się tajemnicze cienie jak z platońskiej jaskini lub leonardowskich imaginacji. Niektóre ekranowe formy przybierają kształty geometryczne. Na jednym z nagła pojawia się czerwień. Niezwykle malarski efekt!

Przywołanie cienia, tego prapoczątku malarstwa, pokazuje jak finezyjnie prowadzi Inez dialog ze sztuką. Gra znaczeniami, symbolami, formą i oczywiście strukturami.

Koncert Wojtka Gęsickiego! Życiem się ciesz!

Połączenie koncertu i kabaretu piosenki literackiej w wykonaniu Wojtka Gęsickiego, barda, kompozytora i autora tekstów z akompaniamentem Rafała Grząki (akordeon) otworzy wystawę malarstwa i form przestrzennych „Struktury” Inez Krupińskiej.

Wojtek Gęsicki mieszka w Ciechanowie. Urodził się w Makowie Mazowieckim. Bard, kompozytor, autor tekstów, konferansjer, wykonawca. Od 1991 roku członek Związku Autorów i Kompozytorów Polskich ZAKR. Współtworzył autorskie programy na antenie Radia dla Ciebie „Śmiesznie i lirycznie” i „Śpiewane Poezją” na antenie Radia Plus Ciechanów. Wystąpił w autorskim programie Krzysztofa Daukszewicza „U Pana Krzysia” w TVP oraz w „Powrocie bardów” prowadzonym przez Piotra Bukartyka. Poeta, bezustannie szukający człowieka w człowieku!

W programie następujące utwory:

 • Obrazki z życia drwala – Jan Kazimierz Siwek
 • Niepoczytalny bibliotekarz – Jan Kazimierz Siwek
 • Złom – Krzysztof C. Buszman
 • Song o ciszy – J. Kofta
 • Pamiętajcie o ogrodach – J. Kofta
 • Życiem się ciesz – Krzysztof C. Buszman
 • Instrukcja obsługi świata – Wojtek Gęsicki
 • Piosenka o śledziu – Jacek Goryński
 • Piosenka prowokatora – Wojtek Gęsicki
 • Piosęka o sęku – Wojtek Gęsicki
 • Dobre ciasto – Wojtek Gęsicki
 • Niebajeczka o dziewczynce z zapałkami, – Jan Kazimierz Siwek
Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)