Main Menu

W Ząbkach mieszka się świetnie? 10. miejsce w rankingu!

Facebooktwitterlinkedin

Miasto Ząbki zajmuje wysokie miejsce w rankingu wygodnych miejsc do zamieszkaniaRynekPierwotny.pl opublikował ranking wygodnych do mieszkania miejsc. Najlepsze warunki mieszkaniowe w Polsce są w Piasecznie. Za nim plasuje się Warszawa. Pierwszą dziesiątkę rankingu, w którym przeanalizowano 222 polskie miasta z liczbą mieszkańców powyżej 20 tys. zamykają… Ząbki.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Sopot, Józefów, Świnoujście, Zakopane, Wrocław, Kołobrzeg i Łódź. Dopiero w drugiej dziesiątce znalazły się Poznań, Kraków, Gdański i Gdynia.

Tuż za Ząbkami, na 11 miejscu są Marki, na 34 miejscu Kobyłka, Wołomin znalazł się na 126 miejscu.

Ranking warunków mieszkaniowych bazuje na danych GUS, które zostały opublikowane pod koniec października 2015 roku. Główny Urząd Statystyczny po raz kolejny sprawdził m.in. liczbę lokali oraz metraż dostępny w miastach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców. Analizowane informacje na temat 222 ośrodków miejskich, pochodzą z końca 2014 roku.

Porównanie warunków mieszkaniowych, które wykonał portal RynekPierwotny.pl, opiera się na trzech kryteriach. Dla każdego z 222 miast zostały uwzględnione następujące wskaźniki:

  • liczba lokali mieszkalnych i domów przypadających na 1 tys. osób,
  • średnia liczba osób w przeliczeniu na jedną izbę,
  • średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę.

Wyniki dotyczące danej lokalizacji porównano z medianą (*) dla 222 miast i obliczono odchylenie procentowe w stosunku do tej przeciętnej wartości. Przykładowo, w Warszawie na 1 tys. osób przypada 519 mieszkań. Ten wynik jest o 36,22 proc. większy od wartości, której nie osiągnęła połowa analizowanych miast (tzn. mediany).

Identyczny sposób obliczeń dotyczył dwóch innych wskaźników (liczba osób na 1 izbę i metraż na 1 osobę). W dalszej kolejności, wyniki procentowe z trzech kategorii zostały przeliczone na punkty (1 proc. = 10 punktów) i zsumowane.

Wynik będący podstawą do klasyfikacji każdego miasta, jest prostą sumą trzech wartości punktowych (bez żadnych dodatkowych wag). Ostateczna suma punktów wynosi od 181,21 (Orzesze) – najgorszy wynik, do 467,27 (Piaseczno) – najlepszy wynik.

Miasta zajmujące skrajne pozycje rankingowe, mają zupełnie inną specyfikę. Piaseczno to jedno z miejsc, do których chętnie przeprowadzają się bardziej zamożni warszawiacy. Dlatego liczba mieszkańców Piaseczna zwiększa się o ponad 900 osób rocznie (wynik z lat 2010 – 2014). Śląskie Orzesze jest byłą osadą górniczą, która dopiero w 1962 roku uzyskała prawa miejskie. Wspomniane miasto nadal funkcjonuje jako lokalny ośrodek przemysłowy. Industrialny charakter Orzesza może tłumaczyć, dlaczego na 1 tys. mieszkańców przypada tylko 250 lokali i domów.

Warszawa zajęła drugie miejsce wśród 222 analizowanych miast. Stolica wyróżnia się największą liczbą mieszkań przypadających na 1 tys. osób (519) oraz relatywnie dużym metrażem do dyspozycji jednej osoby (30,5 mkw.). Wrocław osiągnął jeszcze lepszy wynik w tej drugiej kategorii (32,9 mkw.).

Oprócz Piaseczna, Warszawy i Wrocławia w czołowej dziesiątce rankingu znajdziemy również wyludniającą się Łódź, dwa podwarszawskie miasta (Józefów oraz Ząbki), a także miejscowości znane z walorów turystycznych (Sopot, Zakopane, Świnoujście i Kołobrzeg). W ich przypadku, spora część rozbudowanego zasobu mieszkaniowego, prawdopodobnie zaspokaja potrzeby wczasowiczów.

Krajowe metropolie (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk), ulokowały się w pierwszej dwudziestce rankingu.

Inne miasta liczące ponad 300 tys. mieszkańców nie wypadają tak dobrze. Dowodem jest pozycja Szczecina (36 miejsce), Lublina (57) oraz Bydgoszczy (83).

Wśród miast z liczbą mieszkańców większą od 100 tys., najniżej uplasował się Rybnik (miejsce 184).

Analiza statystyczna wskazuje, że poza szczególnym przypadkiem największych metropolii, nie ma wyraźnego związku między wielkością miasta i warunkami mieszkaniowymi. Taką współzależność można lepiej dostrzec, gdy zamiast liczby mieszkańców weźmiemy pod uwagę np. poziom dochodów lokalnej ludności.

Dla wielu znających codzienne „życie” w naszym mieście, wysoka pozycja Ząbek jest zaskakująca. Trzeba jednak wiedzieć, że przedstawiony ranking stworzono tylko na podstawie kryteriów „mieszkaniowy”. Innych nie brano pod uwagę.

Jest jeszcze jedno „ale”. Według GUS w Ząbkach mieszka blisko 32 tys. osób. Wiemy jednak, że jest ich prawie dwa razy więcej. Jeśli założymy, że „gusowska” liczba domów i mieszkań oraz ich powierzchnia jest zgodna ze stanem faktycznym, to wskaźniki rankingu są dla Ząbek prawie dwukrotnie gorsze, a wtedy w Ząbkach nie mieszka się tak świetnie i z dziesiątej pozycji w rankingu Ząbki spadają „na łeb na szyję”.

Również odczucia mieszkańców Ząbek „mijają się” z wysoką, dziesiątą pozycją w rankingu. Stojąc w codziennych korkach, tłocząc się w autobusie lub wagonie, potykając się o nierówne chodniki, uszkadzając samochód na dziurawych ulicach, będzie się można pocieszać, że mieszka się w jednym z najwygodniejszych miast w Polsce.

I jak tu się nie zgodzić z popularnym sądem, że „statystyka kłamie”.

ranking miast na dobrej pozycji miasto Ząbki

(*) Mediana (zwana też wartością środkową lub wartością przeciętną) – wartość cechy w szeregu uporządkowanym, powyżej i poniżej, której znajduje się jednakowa liczba obserwacji.

(opr. na podstawie RynekPierwotny.pl)

Facebooktwitterlinkedin