Main Menu

Wyrusz do Stajenki! Do którego Orszaku dołączysz?

Facebooktwitterlinkedin

IMG_7858

6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego, w wielu miejscowościach ruszą barwne orszaki. Trzej Królowie: Kacper – Król Europejski, Melchior – Król Azjatycki i Baltazar – Król Afrykański podążają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi.

Dzień 6 stycznia to w Kościele katolickim dzień Objawienia Pańskiego, w Polsce tradycyjnie nazywany Świętem Trzech Króli. Święto Trzech Króli kończy cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tradycją tego święta jest wystawianie jasełek czyli przedstawień nawiązujących do Bożego Narodzenia. Do tej tradycji nawiązuje Orszak Trzech Króli czyli procesja wiernych prowadzona przez Trzech Króli, którym towarzyszy barwny orszak.

Polacy w wielu miejscowościach celebrują ten obyczaj i kolędując, podążają do Stajenki, aby oddać hołd Maleńkiemu Jezuskowi. Po drodze uczestnicy Orszaku mogą obejrzeć sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu.

Tegoroczne hasło Orszaku nawiązuje do słów Papieża Franciszka „ Nade wszystko Miłosierdzie. Pokój. Miłość. Przebaczenie.” Podczas tegorocznego Orszaku będzie prowadzona zbiórka pieniężna przeznaczona na „Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”.

Rok 2016 jest bogaty w ważne wydarzenia dla Polski. Podczas Orszaku będzie mowa o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W tym roku Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami wielu polskich miast, m.in.: Warszawy, Płońska, Łomianek, Baniochy, Ożarowa Mazowieckiego, Kozienic, Szymanowa, Pruszkowa, Mińska Mazowieckiego, Kutna i Nadarzyna.

W roku 2015 Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami ponad 300 polskich miejscowości.W roku 2016 będzie w ponad 360 miejscowościach.

Organizatorzy wydarzenia, wolontariusze z Fundacji Orszak Trzech Króli podkreślają, że zaproszeni są wszyscy, bez względu na wyznanie i przekonania  „– Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany – podkreśla Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli – tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki!”

Orszak Trzech Króli pod hasłem „Nader wszystko Miłosierdzie. Pokój. Miłość. Przebaczenie” przejdzie ulicami Warszawy w dwóch miejscach: w centrum miasta – od Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego, a także – na Targówku: od Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej do Parku Bródnowskiego.

Orszak Trzech Króli na Trakcie Królewskim

Centralny Orszak Trzech Króli  wyruszy z Placu Zamkowego około godziny 12:00. Przejdzie ulicami Krakowskie Przedmieście,  Królewską i dojdzie do Stajenki na Placu Piłsudskiego, gdzie Królowie Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Jezusowi i złożą niesione dary: złoto, mirrę i kadzidło.

Po drodze będzie można obejrzeć liczne sceny biblijne w wykonaniu uczniów warszawskich szkół. Anioły będą dokonywały „spisu ludności” na podstawie naklejek, a uczestnicy marszu dostaną orszakowe korony  i  książeczki z kolędami, które będą rozprowadzane podczas Orszaku.

W Orszaku będzie uczestniczył Kardynał Kazimierz Nycz. Po odczytaniu Ewangelii odbędzie się „Koncert Kolęd Orszaku Trzech Króli”, podczas którego wystąpi zespół Arka Noego. Wspólne kolędowanie na Placu Piłsudskiego będzie trwało do godziny 15:00.

Od godziny 11:30 do około godziny 14:00 ulicami Krakowskie Przedmieście i Królewską (a także ulicą Tokarzewskiego-Karaszewicza) nie będą mogły jeździć samochody. Nie będzie można także zaparkować samochodu przy ulicy Królewskiej (od Moliera do Krakowskiego Przedmieścia) oraz przy Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się ze zmianami tras autobusów jeżdżących Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską i Placem Piłsudskiego. I tak inaczej w godzinach 11:30 -14:00 pojadą autobusy linii 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Na Targówku Orszak diecezji Warszawsko-Praskiej

Formowanie Orszaku rozpocznie się o godzinie 12:45. Poprzedzi go uroczysta Msza Święta o godzinie 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (Wysockiego 8).

Przed kościołem usytuowany zostanie pierwszy mansjon „Edykt Cezara Augusta”. W tym samym czasie, już od godziny 12:45 przed Domem Kultury „Świt” (Wysockiego 11) będą przygotowywać się do wymarszu królowie: Kacper, Melchior i Baltazar oraz husaria konna. Zaczną się też formować się Orszaki – Orszak czerwony (europejski), niebieski (afrykański) i zielony (azjatycki).

O godzinie 13:00 od skrzyżowania ulic Bartniczej i Wysockiego rozpocznie się wspólna wędrówka do „Betlejem” (od Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej do Parku Bródnowskiego). Trasa prowadzi ulicami Wysockiego do Bartniczej, potem Wyszogrodzką do Parku Bródnowskiego.

W trakcie drogi kolorowy Orszak królewski będzie przeżywał wszystkie wydarzenia jakie spotkały w trakcie drogi Świętą Rodzinę, które zostaną zainscenizowane przez rodziców i nauczycieli z różnych szkół Targówka. Wspólnie z brzemienną rodziną wysłuchamy „Edyktu Cezara Augusta”. Zajrzymy na „Dwór Heroda” i będziemy szukać schronienia w “Gospodzie”. Obejrzymy „Diabelskie sztuczki” i „Walkę dobra ze złem” i scenkę „Brama do nieba”.

W Parku Bródnowskim zostanie oddany pokłon Jezusowi, nastąpi wręczenie darów i będzie odczytana Ewangelia.

Na zakończenie Orszaku Trzech Króli, około godziny 14:30, zaplanowany jest koncert „Rockolędy” w wykonaniu zespołu Ę-dur. Zespół tworzą rodzice i ich dzieci, oraz przyjaciele. Zaśpiewają polskie kolędy i pastorałki w rockowej aranżacji. Wstęp na koncert jest wolny.

Uczestnicy Orszaku Trzech Króli dostaną od organizatorów śpiewniki i korony, aby także mieszkańcy poczuli się częścią tych współczesnych jasełek.

Kierowcy, planujący w tym czasie przejazd ulicami Targówka, którymi będzie przechodził Orszak, muszą się liczyć z czasowym zamykaniem ruchu przez policję. Niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Oznacza to także zmiany w kursowaniu autobusów linii 114 i 204. Utrudnienia powinny zakończyć się około godziny 15:30.

Program Orszaku na Targówku

  • 12: 00 – Uroczysta Msza Święta z udziałem ks. abp Henryka Hosera SAC w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (Wysockiego 8).
  • 13:00 – Występy szkolnych grup artystycznych i animacje dla dzieci zgromadzonych przed Domem Kultury „Świt” (Wysockiego 11), formowanie orszaku (ok. godziny 13:15 bitwa z diabłami).
  • 13:15 – „Edykt Cezara Augusta” przy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (scena animowana przez DK Świt).
  • 13:30 – Anioł Pański przy Domu Kultury i pod kościołem MB Różańcowej (po modlitwie Orszak rusza do Parku Bródnowskiego).
  • 15: 00 – Zakończenie Orszaku Trzech Króli i koncert „Rockolędy” w wykonaniu zespołu Ę-dur. Polskie kolędy i pastorałki w rockowej aranżacji. Wstęp wolny.

Mieszkańcy Ząbek świętują Trzech Króli w WołominieOrszak ulicami Wołomina

Orszak organizują parafia Matki Boskiej Królowej Polski oraz Miasto Wołomin.

Chętni spotykają się na Placu 3 Maja o godzinie 11:30. Organizatorzy proszą o przyniesienie koron i „darów dla Jezusa” – darów dla ubogich (dzieci zabawki i słodycze, a dorośli żywność dla potrzebujących). Kosze będą wystawione na Placu 3 Maja i przy parafii.

Ze śpiewem kolęd, w radości i modlitwie Orszak przejdzie z Placu 3 Maja do parafii Matki Boskiej Królowej Polski (Kurkowa 35) na Mszę Świętą.

Obchody zakończy koncert Golec Uorkiestra o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Nie tylko wydarzenie 6 stycznia – imprezy towarzyszące

Organizatorzy Orszaku Trzech Króli zapraszają na imprezy towarzyszące:

  • Warszawską Wystawą Szopek Rodzinnych (w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana na Starym Mieście, w Katedrze Św. Michała Archanioła, w Katedrze Św. Floriana Męczennika na Pradze, w Bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu),
  • Wystawę „Pocztówkowy Pokłon Trzech Króli”,
  • Wystawę „Miniaturowych szopek z całego świata”  w Centralnej Bibliotece Rolniczej (Krakowskie Przedmieście 66).

Organizatorem dwóch ostatnich wystaw jest Fundacja Orszak Trzech Króli, Centralna Biblioteka Rolnicza, Akademia Zarządzania Kulturą „Dossier” oraz Pan Janusz Knapik.

Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Wraz z Organizatorami zapraszamy wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego.

(foto: materiały prasowe organizatora)

Facebooktwitterlinkedin