Main Menu

Kto w Ząbkach zapomniał o odśnieżaniu?

Facebooktwitterlinkedin

DSC_0380

W tym roku zawitała do Ząbek prawdziwa zima. Śnieg nie poprószył, ale sypnął i zasypał białym puchem dachy, drzewa i ulice. Dzieci ulepiły bałwany, administratorzy osiedli zademonstrowali sprzęt do odśnieżana. Gdzieś tylko zniknął miejski pług śnieżny. Nikt go nie widział przy pracy. Sprawę wyjaśniamy. Zadaliśmy już pytania miejskim urzędnikom.

To co sprawia frajdę dzieciom, nie cieszy dorosłych. Jak zauważyło wielu mieszkańców, w Ząbkach większość chodników jest nie odśnieżona. Trudno chodzić, trudno spacerować z wózkami.

Co mówią przepisy o odśnieżaniu?

Właściciele nieruchomości zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy są zobowiązani do utrzymania czystości i porządku przez usunięcie  śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Kto nie odśnieżył chodników?

Sprawdziliśmy jedynie okolice ząbkowskich placówek oświatowych. Uczęszczające tam dzieci uczą się nie tylko języka polskiego, matematyki, czy informatyki. Szkoła pomaga rodzicom wychowywać dzieci i młodzież. Jak wygląda nauka przez przykład w ząbkowskich szkołach?

Szkoła Podstawowa nr 1, chodnik od strony ulicy Piłsudskiego został odśnieżony jeden raz tej zimy, w  piątek 15 stycznia. Wcześniej śnieg był zadeptany przez miliony nóg, dlatego nie cały zalegający na chodniku śnieg został dokładnie usunięty i przypadkowy pieszy może mieć wątpliwości czy chodnik był odśnieżany. Od strony ulicy Harcerskiej, tam gdzie do szkoły modułowej wchodzą najmłodsi uczniowie, chodnik nie był odśnieżany. Wprawdzie dyrekcja szkoły może tłumaczyć się przepisami, które zwalniają ich z obowiązku sprzątania tej części chodnika, ponieważ pas zieleni oddziela nieruchomość od chodnik, a w takim przypadku to gmina powinna sprzątać chodnik. Pracownicy szkoły odśnieżali za to kawałek ulicy Szkolnej. Od bramy szkolnej do ulicy Piłsudskiego. O ten odcinek dbali systematycznie, był odśnieżany po każdych opadach śniegu.

DSC_0444

Szkoła Podstawowa nr 2 ma wprawdzie długie ogrodzenie lecz chodnik znajduje się tylko wzdłuż ulicy Batorego. Tej zimy systematycznie odśnieżany był mały kawałek chodnika blisko bramy i furtki i ok. 20 metrów chodnika w kierunku ulicy Mickiewicza, dalej nikt nie odśnieżał.

Chodnik od ulicy Batorego

Chodnik od ulicy Batorego

Szkoła Podstawowa nr 3 ma tylko kawałek chodnika w kierunku lasu i nowo budowanego skrzydła, a pomiędzy budynkiem i chodnikiem pas zieleni, więc sytuacja podobna, jak w przypadku SP nr 1 od strony ulicy Harcerskiej, to gmina powinna odśnieżać chodnik.

Chodnik przy ul. Kościelnej

Chodnik przy ul. Kościelnej

Gimnazjum nr 1, chodnik  z trzech stron przylega bezpośrednio do terenu szkoły. Śnieg na chodnikach jest ubity i zdeptany. Odśnieżony jest tylko chodnik tuż przed wejściem do szkoły. Nawet na terenie szkoły nie wszędzie jest odśnieżone. Boczne wejście, z którego korzystają również uczniowie wychodzący na boisko, zupełnie nie jest odśnieżone. Dojście na boisko również nie jest odśnieżone. Boisko odśnieżone jest do połowy.

Chodnik od strony ulicy Kołłątaja

Chodnik od strony ulicy Kołłątaja

Gimnazjum nr 2, przez całą zimę, nikt nie odśnieżał chodnika, który przylega do ogrodzenia z dwóch stron. Chodnik przed wejściem do szkoły, odśnieżony jest tylko centralnie i  tylko kawałek. Przejście dla pieszych, które znajduje się naprzeciw szkoły, nie jest odśnieżone. Na terenie  również nie wszystkie wejścia do szkoły są odśnieżone (wyjścia awaryjne!). Tylko wyjazd z parkingu jest odśnieżony. Zamknięta jest brama wjazdowa na teren i za nią nie jest odśnieżone. Idąc wzdłuż ogrodzenia przy ulicy Batorego z daleka widać koniec ogrodzenia szkoły: czerwony, odśnieżony chodnik sąsiadów, którzy mógł zostać nie odśnieżony, bo od ogrodzenia oddziela go pas zieleni.

Gimnazjum nr 2

Gimnazjum nr 2

Przedszkole nr 1, odśnieżony chodnik wzdłuż ogrodzenia. Brawo. Tuż za nim jest miejski plac zabaw, przy którym chodnik nie jest odśnieżony.

Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 1

Przedszkole nr 2, chodnik znajdujący się naprzeciw wejścia do przedszkola jest odśnieżony, niestety dalej wzdłuż ogrodzenia przedszkola, jest straszna rozdeptana śniegowa breja, jedynie wydeptana centralnie ścieżka pokazuje którędy chodzą piesi.

Przedszkole nr 2

Przedszkole nr 2

Przedszkole nr 3,chodniki nie są odśnieżone, lecz dyrekcja może się tłumaczyć pasem zieleni oddzielającym chodnik od ogrodzenia przedszkola.  Śnieg na chodnikach został zadeptany przez miliardy stóp dużych, małych i malutkich.

Przedszkole nr 3

Przedszkole nr 3

 „Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał.”  Uczymy przez przykład, a przykład idzie z góry.

(foto: fotografikus.pl)

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »