Main Menu

Uwaga! Nadchodzą mrozy! Nie przechodź obojętnie!

Facebooktwitterlinkedin

policja

Synoptycy ostrzegają, że do Polski wraca zima, a z nią temperatury do minus 6 stopni Celcjusza w ciągu dnia. Będzie wiał silny wiatr i lokalnie możliwe są zamiecie i zawiej śnieżne. Służby apelują o rozwagę i pomoc osobom potrzebującym.

Od początku listopada 2015 roku z wychłodzenia organizmu zmarły 72 osoby. Każdego roku wraz z nadejściem chłodniejszych nocy specjalne patrole policji kontrolują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. To one głównie są narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Zagrożone jest również życie osób starszych i samotnych, które mają problem z radzeniem sobie z codziennymi czynnościami i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstych przyczyn zamarznięcia jest również alkohol po wypiciu, którego  wydaje się, że jest ciepło. Niestety jest to tylko złudzenie, a organizm wychładza się znacznie szybciej.

Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok potrzebujących. Informujmy zawsze odpowiednie służby dzwoniąc pod numery alarmowe 997 lub 112. Możemy uratować komuś życie.

Uwaga czad!

Zimą bardzo często dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Od września ubiegłego roku doszło do ponad 2 tys. zdarzeń z udziałem tlenku węgla. Ponad tysiąc osób uległo podtruciu czadem, a 29 osób zmarło z powodu zatrucia. Aby zapobiec zatruciom można zainstalować w domu lub mieszkaniu czujnik tlenku węgla. Zaalarmuje on mieszkańców w przypadku wystąpieniu zagrożenia.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Straż pożarna prosi o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częste sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Nie należy również zatykać przewodów wentylacyjnych. Właściwa wentylacja pomieszczeń może uratować życie mieszczkańcom.

(mat.kgp)

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »