Main Menu

Bieg pamięci „Tropem Wilczym”! Park Skaryszewski w Warszawie!

Facebooktwitterlinkedin

tropem wilczym

28 lutego 2016 roku po raz czwarty biegacze oddadzą hołd żołnierzom wyklętym uczestnicząc w biegu  „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W 160 miastach uczczą pamięć tych, którzy działali w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym.

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” od 2011 roku obchodzimy 1 marca. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia, w 1951 roku, w mokotowskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce, zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod  Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia.

W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów  zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4  tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

 Mieszkańcy Ząbek mogą uczestniczyć w biegu na terenie Parku Skaryszewskiego w Warszawie.

28 lutego od godziny 10:00 do godziny 15:00 na terenie warszawskiego Parku Skaryszewskiego odbędą się biegi na dystansach 5 km, 10 km oraz 1963 m. Ostatni dystans symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Tego dnia oprócz biegów będą odbywały się inscenizacje  historyczne oraz rodzinna gra miejska, które mają na celu popularyzację wiedzy na temat polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W czasie trwania imprezy prowadzona będzie zbiórka publiczna. Cel zbiórki: pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Na miejscu będzie można zjeść ciepły posiłek z kuchni polowej.

Zapisy na bieg TU

Program:

godz. 10:00 – start biegu na dystansie 5 km (I tura)

godz. 10:15 – gra rodzinna

godz. 10:30 – inscenizacja historyczna część 1

godz. 10:50 – start biegu na dystansie 5 km (II tura)

godz. 11:40 – start biegu honorowego na dystansie 1963 m

godz. 12:00 – inscenizacja historyczna część 2

godz. 12:30 – start biegu głównego na dystansie 10 km I tura (limit czasowy do 1 h)

godz. 13:45 – start biegu głównego na dystansie 10 km II tura

godz. 15:00 – uroczyste zakończenie imprezy

 Cel imprezy:

  • upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
  • edukacja i promocja święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
  • upowszechnienie biegania jako najprostszej formy ruchu,
  • promocja zdrowego stylu życia.

Organizatorem projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym!  Przyłącz się!

 

(źródło: //tropemwilczym.pl/)

Facebooktwitterlinkedin