Main Menu

Hybrydowa sala operacyjna w szpitalu na Bródnie! Otwarcie w poniedziałek!

Facebooktwitterlinkedin

Szpital bródnowski

W poniedziałek 29 lutego 2016 roku w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim zostanie otwarte Interwencyjne Centrum Neuroterapii (INC). Jego integralną częścią jest hybrydowa sala operacyjna wyposażona m.in. w najnowszej generacji rezonans magnetyczny 3.0 Tesla oraz system neuronawigacji. Całkowity koszt realizacji tej inwestycji wyniósł ponad 24 mln złotych. Dużą część, bo aż 20,5 mln stanowiły środki unijne przyznane w ramach RPO WM 2007-2013.

Jest się czym chwalić, bo INC to jedyny tego typu ośrodek w Europie i drugi  na świecie. To właśnie tu pomoc znajdą pacjenci cierpiący na nowotwory złośliwe mózgu, chorobę Parkinsona i inne choroby układu nerwowego. Prowadzone tu będą niezwykle skomplikowane operacje i terapie genowe mózgu.

W poniedziałkowej uroczystości otwarcia INC wezmą udział Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego, Teresa Bogiel – prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, prof. dr hab. n. med. – Mirosław Ząbek.

Pan prof. dr hab. n. med.  Mirosław Ząbek (którego nazwisko tak bardzo pasuje do naszego miasta) jest wybitnym neurochirurgiem i Kierownikiem Kliniki Neurologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego oraz Klinicznym Koordynatorem (Konsultantem). Profesor neurochirurgii, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Nauczyciel akademicki – wyspecjalizował oraz przeprowadził przewody doktorskie wielu lekarzy. Absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej. Ukończył Europejskie Szkolenie Neurochirurgiczne / 1987-1991/, oraz odbył indywidualne neurochirurgiczne staże szkoleniowe w Finlandii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych Belgii i Japonii. Odbył europejskie szkolenie w leczeniu bólu za pomocą stymulacji układu nerwowego przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Twórca jednego z pierwszych w świecie nowatorskich przeszczepów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona / nazwisko zamieszczone w Kronice XX Wieku /.Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. Pierwszy w tej części Europy, który przeprowadził operację wszczepienia stymulatora mózgu w leczeniu dystonii. Operacje przeprowadzone były wspólnie z neurochirurgami z Francji. Pierwszy w tej części Europy, który przeprowadził operację wszczepienia stymulatora do głębokich struktur mózgu w zespole Toutetta. Operacja przeprowadzona wspólnie z neurochirurgami z Niemiec. Pierwszy w Polsce, wspólnie z neurochirurgami z USA, przeprowadził serię operacji głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu choroby Parkinona. Kierował i był wykonawcą wielu programów naukowych realizowanych przez Komitet Badań Naukowych. Za swoje osiągnięcia był nagradzany nagrodą Prezydenta, dwukrotnie nagrodą Ministra Zdrowia, nagrodą Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych i nagrodą programów naukowych Telewizji Polskiej. Autor bądź współautor 30 książek i autor 140 publikacji.

Mazowiecki Szpital Bródnowski mieści się w Warszawie przy ulicy Kondratowicza 8. Został oddany do użytku w styczniu 1981 roku. Kompleks szpitalny obejmuje 12 budynków. Działa w nich 5 oddziałów, 6 zakładów diagnostyki i 30 poradni specjalistycznych. Szpital ma łącznie 669 łóżek. Od poniedziałku Mazowiecki Szpital Bródnowski będzie liderem neurochirurgii w Polsce i w  Europie.

(źródło: mazowia.pl, www. ranking.abczdrowie.pl)

Facebooktwitterlinkedin