Main Menu

Sezon rowerowy czas zacząć! Miejskie rowery wróciły na ulice Warszawy!

Facebooktwitterlinkedin

02192016-vetrulio-przygotowanie-do-sezonu-25_1456499620

Ruszył już piąty sezon Veturilo. Zgodnie z zapowiedziami miał się rozpocząć jutro –  chwilę po północy 1-go marca, ale już dziś można było wypożyczać rowery. Rowery można wypożyczać w 204 stacjach rozmieszczonych w całej Warszawie. Aby móc wypożyczać rowery należy zarejestrować się w systemie.

Veturilo  to system samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, działający od sierpnia 2012 roku w Warszawie. System funkcjonuje przez 9 miesięcy w roku, od marca do listopada.

Aby korzystać z wypożyczalni miejskich rowerów należy zarejestrować się na stronie  internetowej (TU)  i wpłacić 10 złotych opłaty wstępnej. Można również zarejestrować się za pomocą karty kredytowej na terminalu znajdującym się w każdym punkcie wypożyczalni rowerów. Przez pierwsze 20 minut  jeździ się za darmo.

W ubiegłym roku również w Ząbkach można było spotkać rowery z warszawskich wypożyczalni. Najbliżej Ząbek znajduje się stacja przy Domu Kultury Zacisze. Być może w przyszłym roku nowe stacje Veturilo będą jeszcze bliżej Ząbek. Przyszły rok będzie dla systemu miejskiej wypożyczalni rowerów rokiem zmian. W przetargu zostanie wyłoniony nowy operator systemu i zostaną uruchomione kolejne stacje na terenie Warszawy.

Żadnych większych zmian w najbliższym sezonie nie planujemy, system zasadniczo działa zgodnie z umową, która została zawarta na okres 4 i pół roku. Oprócz zmian, które były wprowadzane niezależnie od nas, to działa on niezmiennie od 2013 roku. Być może w ciągu roku pojawią się nowe stacje, ale będzie to odbywało się poprzez firmy prywatne – mówi Mikołaj Pieńkos, pełnomocnikiem prezydenta m. st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

W sezonie 2016 stołeczni rowerzyści będą mieli do dyspozycji 3 039 rowerów w 204 wypożyczalniach. Użytkownicy będą mogli korzystać z 10 tandemów (dwuosobowych rowerów), które przed rokiem cieszyły się rekordową popularnością oraz z „Veturilko”, czyli pierwszej na świecie stacji rowerów publicznych dla dzieci (Al. Niepodległości – Batorego).

Sezon 2015 był rekordowy pod względem popularności rowerów miejskich w Warszawie. W ubiegłym sezonie rowery Veturilo były wypożyczane 1 975 083 razy, a do grona użytkowników dołączyło 82 658 osób. W sumie, w latach 2012-2015 Veturilo wypożyczano 6 069 514 razy, a liczba użytkowników sięgnęła 374 821. Warszawski Rower Publiczny jest jednym z największych i najpopularniejszych systemów tego typu w całej Europie.

A kiedy w Ząbkach będzie można wypożyczyć miejski rower? Pytanie kierujemy do władz Miasta.

(źródło: zdm.waw.pl)

Facebooktwitterlinkedin