Main Menu

Kapitan Wyderka w Ząbkach! Uczy dzieci z SP 1!

Facebooktwitterlinkedin

12832297_809785405832803_808945431315690429_n

„Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką” to program edukacyjny, profilaktyka i prewencja dotycząca bezpieczeństwa dzieci i młodzieży nad wodą.  Z Kapitanem Wyderką – bohaterem pracującym w Komisariacie Rzeczny Policji w Warszawie – dzieci i młodzież uczą się bezpiecznych zachowań nad wodą. Dzieci z Ząbek biorą udział w pilotażowych zajęciach z Kapitanem Wyderką.

„Kapitan Wyderka” to postać fikcyjna.  Za jego pomocą policjanci rzeczni już od 5 lat bawiąc, uczą dzieci bezpiecznego zachowania nad wodą przez cały rok. Aby edukacja przebiegała w szerszym zakresie i była systematycznie przekazywana, powstała Akademia. Głównym jej celem jest przybliżenie uczniom i ich opiekunom zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą o każdej porze roku a także:

– przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym i niepożądanym nad wodą poprzez uświadomienie ryzyka i edukację zachowań wskazanych,

– zachęcenie do nauki pływania i aktywnego spędzania czasu poprzez uprawianie sportów wodnych latem i zimą,

– edukacja z zakresu niesienia pomocy, wzywania służb ratunkowych i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na wodzie i lodzie,

– uwrażliwienie na dbałość o otaczające środowisko, przybliżenie wodnych gatunków chronionych świata fauny i flory,

– promowanie zdrowego trybu życia – picia wody, zdrowego odżywiania, aktywnego trybu spędzania wolnego czasu z wyróżnieniem sportów wodnych.

12803183_809784002499610_5029267775935771104_n

W zajęciach z Kapitanem Wyderką biorą udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ząbkach. Policjanci Komisariatu Rzecznego uczą bezpiecznych zachowań nad woda także w praktyce. Na pływalni w Ząbkach w ramach programu Akademia Kapitana Wyderki odbywają się lekcje dla klas drugich SP Nr 1 w Ząbkach. Uczniowie oprócz umiejętności pływania zdobywają wiedzę praktyczną z zasad asekuracji i ratownictwa nad wodą. Zajęcia prowadzi m.in. policyjna medalistka zawodów pływackich st. post Katarzyna Kowalczyk.

Mamy nadzieję, że program początkowo realizowany w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej Nr 1 przez Komisariat Policji Rzecznej w Warszawie, w kolejnych latach zostanie rozszerzony na kolejne klasy oraz kolejne ząbkowskie szkoły. Do współpracy w akcji włączył się Burmistrz i Urząd Miasta Ząbki oraz Miejskie Centrum Sportu w Ząbkach, gdzie podczas lekcji pływania prowadzonych dla uczniów pojawiać się będzie Kapitan Wyderka.

Miasto Ząbki i MCS przygotowują materiały pomocnicze do zajęć z Kapitanem Wyderką : mini komiksy (dodatek do gazety „Co Słychać”) i poradnik o nauce pływania.

Finałem działania Akademii w Ząbkach będzie rodzinny festyn pod koniec roku szkolnego zorganizowany na terenie szkoły. Będą pokazy ratownictwa, sprzętu ratowniczego oraz możliwość uczestniczenia w instruktażach i szkoleniach całymi rodzinami.

(źródło: www.rzeczny.policja.waw.pl)

Facebooktwitterlinkedin