Main Menu

Kto posprzątał las? Przepychanek ciąg dalszy!

Facebooktwitterlinkedin

20160305_173322

Otrzymaliśmy odpowiedź z UM Ząbki w sprawie sprzątania lasu przy ulicy Powstańców.

Przypomnijmy! Pan Grzegorz w Liście Otwartym do Burmistrza Miasta Ząbki napisał o zaśmieconym lesie przy Powstańców. Po kilku dniach otrzymał odpowiedź, że las posprzątali pracownicy UM Ząbki (TU odpowiedź). Po opublikowaniu odpowiedzi z UM, otrzymaliśmy mail od Mieszkańca Ząbek, który napisał, że to on kilka dni wcześniej posprzątał las od myjni do stacji transformatorowej. (TU artykuł).

Dziś publikujemy odpowiedź i wyjaśnienie UM Ząbki w tej sprawie:

Witam,
odpowiadając na Pani maila, wyjaśniam, że z uwagi na fakt, iż zgłoszenie mieszkańca Ząbek dotyczyło terenu lasu przy ul. Powstańców, natomiast Czytelnik uprzątnął pas zieleni wzdłuż chodnika (wspomniany przez Czytelnika odcinek Powstańców od myjni do komory transformatora), sprawa nie została potraktowana łącznie. Po otrzymaniu zgłoszenia Pana Wojtka o zanieczyszczeniu lasu przy ul. Powstańców, pracownicy UM posprzątali wskazane miejsce dnia 7 marca br. i zebrali 11 worków śmieci, których odbiór zlecono firmie odbierającej odpady z terenu miasta.

Nadmieniam także, że sprzątanie Miasta odbywa się według ustalonego harmonogramu zgodnie z podziałem na rejony. Ponadto pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie porządku w mieście interweniują w sprawach zgłaszanych przez mieszkańców. Jeżeli istnieje doraźna konieczność uprzątnięcia danego terenu, jest to robione niezwłocznie, poza harmonogramem. Taka współpraca ułatwia kontrolowanie czystości Miasta oraz zapobiega zaleganiu dzikich wysypisk do czasu kolejnego sprzątania określonego terenu. Miasto popiera każdą inicjatywę podejmowaną przez mieszkańców i zauważa ich nieoceniony wkład w budowanie czystego i zdrowego otoczenia.

Szanowna Pani Redaktor, nie przypisujemy sobie cudzych zasług, wręcz przeciwnie, często współpracujemy w tym zakresie z Mieszkańcami. W związku z powyższym, w przyszłości prosimy o rzetelne informowanie Mieszkańców Miasta.

Pozdrawiam

Małgorzata Murawska
Kierownik Referatu Organizacyjno-Administracyjnego
Urzędu Miasta Ząbki

Takie wyjaśnienia mnie nie przekonują. Poniżej zamieszczam zdjęcia zrobione przez nas po otrzymaniu listu Pana Wojtka do Burmistrza Miasta Ząbki i zdjęcia, które otrzymaliśmy od Pana – Anonimowego Sprzątacza, który w dniu 5 marca sam sprzątał kawałek lasu przy ulicy Powstańców. Jak widać na załączonych zdjęciach Pan posprzątał kawałek lasu i pas zieleni wzdłuż. Zdjęcia te otrzymała Pani Kierownik Referatu Organizacyjnego-Administracyjnego w niedzielę 6 marca na skrzynkę mailową, a odpowiedź do Pana Wojtka jest została wysłana 14 marca.

Przed sprzątaniem

Przed sprzątaniem

Po sprzataniu przez Pana Anonima

Po sprzątaniu przez Pana Anonima

Las w tym miejscu był sprzątany społecznie przez mieszkańców Ząbek w ubiegłym roku (2015) 8 marca. Sprzątający zebrali wówczas stosy butelek po alkoholu, wycięte choinki pozostawione przez sprzedających je przed Bożym Narodzeniem, śmieci bytowe i budowlane. Grupa około czterdziestu osób sprzątała ten teren ponad dwie godziny.

To tylko część osób, biorących udział w sprzątaniu lasu w marcu 2015 roku

To tylko część osób, biorących udział w sprzątaniu lasu w marcu 2015 roku

Tym bardziej należy docenić jedną osobę, która poświęciła swój czas i przez „kawał soboty” sprzątała teren nie będący jej prywatną własnością. Pracownicy UM są wynagradzani za swoją pracę, a Pan, który wykonał prace na rzecz lokalnej społeczności powinien otrzymać podziękowanie i to publicznie. Posprzątał sam z własnej inicjatywy bez konieczności proszenia Go. A Jego trud został przypisany pracownikom miejskim. Nie neguję, ich pracy, ale nie cała zasługa za oczyszczenie tego terenu należy się im.

Dzięki pracy Pana Anonima wszyscy przejeżdżający obok lasu przy ulicy Powstańców widzą las, a nie walające się tam śmieci. Dziękujemy Panu!

(Część zdjęć otrzymaliśmy od Pana, który sprzątał las w dniu 5 marca)

Facebooktwitterlinkedin