Main Menu

Potrzebna krew! Akcja w Zielonce! Pomóż!

Facebooktwitterlinkedin

Akcja_krwiodawstwa_2011-2012228

W niedzielę 3 kwietnia 2016 roku w godzinach 10:00-13:30  Klub Honorowych Dawców Krwi „Krzyś” zaprasza chętnych, wraz z rodzinami i bliskimi, do czynnego udziału w akcji honorowego oddawania krwi, w gościnnych murach Miejskiego Gimnazjum w Zielonce (Łukasińskiego 1/3).

Krew to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płyn ustrojowy w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn, nieustannie krążący w naszych tętnicach i żyłach. Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek.

W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie. Nagła utrata krwi powyżej 30% krwi krążącej przekracza wyrównawcze możliwości organizmu, prowadzi do wstrząsu i wymaga natychmiastowego leczenia krwią. Dynamiczny rozwój wiedzy transfuzjologicznej po epokowym odkryciu grup krwi przez Landsteinera w 1901 r., spowodował, że krew w procesie ratowania zagrożonego życia okazała się lekiem niezastąpionym.

Przed oddaniem krwi:

  • należy zjeść lekkostrawny posiłek oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu,
  • nie wolno spożywać alkoholu ani innych substancji zmieniających nastrój,
  • należy ograniczyć palenie papierosów.

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne + wywiad lekarski). Należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Po oddaniu krwi pełnej lub preparatu otrzymasz ekwiwalent o równowartości 4.500 kcal (czekolada).

Honorowym Dawcą Krwi zostaje każdy, kto chociaż raz oddał honorowo krew. Otrzymuje wówczas tytuł i legitymację „Honorowego Dawcy Krwi”. Wydaje ją odpowiednia jednostka publicznej służby krwi.

Zostań Honorowy Dawcą Krwi. Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki, pracy! (nieobecność usprawiedliwiona). Należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia.

“Ratowanie życia mamy we krwi.”

Wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Krzyś” zapraszamy do udziału w akcji oddawania krwi w Zielonce.

Dojazd z Ząbek pociągiem – Gimnazjum znajduje się niedaleko stacji PKP, lub samochodem.

(źrodło: //www.oddajkrew.pl/index.php)

 

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)