Main Menu

Rekrutacja 2016/2017 do przedszkoli! Tylko 22 miejsca dla trzylatków!

Facebooktwitterlinkedin

DSC_7245

Kończy się rekrutacja do publicznych przedszkoli i szkolnych oddziałów przedszkolnych. Tylko do 25 marca 2016 roku można składać wnioski o przyjęcie dzieci do publicznych jednostek w Ząbkach. Niestety nie wszystkie dzieci z Ząbek będą przyjęte do państwowych placówek.

Zgodnie z przepisami gmina musi zapewnić miejsca w publicznych placówkach cztero, pięcio i sześciolatkom. W tym roku nie ma obowiązku zapewnienia miejsc trzylatkom. Taki obowiązek ma być wprowadzony od kolejnego roku szkolnego (2017/2018).

W ząbkowskich przedszkolach publicznych jest w tym roku niespełna 200 miejsc dla dzieci. Najmniej miejsc jest dla dzieci trzyletnich.  Opiekunowie dzieci sześcioletnich mieli możliwość pozostawienie swoich pociech w przedszkolu i ogromna większość skorzystała z tego prawa.

Do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach można zgłaszać w ramach rekrutacji dzieci, które są zameldowane  w Ząbkach oraz takie, których rodzice wskazali ząbkowski adres w rocznym zeznaniu podatkowym. W Ząbkach zameldowanych jest 578 dzieci pięcioletnich (rocznik 2011), 537 dzieci czteroletnich (rocznik 2012) i 549 dzieci trzyletnich (rocznik 2013).

Nie ma danych dotyczących dzieci mieszkających w Ząbkach,  których rodzice wskazali w zeznaniu rocznym adres ząbkowski.

W ubiegłym roku bardzo mało dzieci trzyletnich z rocznika 2012 dostało się do publicznych przedszkoli w Ząbkach.  W tym roku muszą zostać przyjęte do przedszkoli . Pytanie tylko, do którego przedszkola zostaną zakwalifikowane.

Dla ząbkowskich trzylatków jest tylko kilkadziesiąt miejsc w przedszkolach publicznych. Dla ponad 549 dzieci w wieku 3 lat zapewniono mniej niż 50 miejsc w przedszkolach publicznych. Może się okazać, że dla trzylatków miejsc jest tylko 22, bo tylko Przedszkole „Leśny Zakątek” określiło konkretną liczbę miejsc dla tej grupy wiekowej.

Lista przedszkoli publicznych, które biorą udział w rekrutacji na rok szkolny 2016/2017:

  • Publiczne Przedszkole Nr 2 „Leśny Zakątek”- 22 miejsca dla 3- latków
  • Publiczne Przedszkole Nr 3 „Skrzat”- 26 miejsc dla 5 i 6- latków
  • Publiczne Przedszkole „ZOZOLAND” – 25 miejsc dla 3 i 4- latków
  • Publiczne Przedszkole „Jagódka ABC” – 20 miejsc
  • Publiczne Przedszkole „Marzenia do spełnienia” – 22 miejsca
  • Publiczne Przedszkole „Akademia Fantazji” – 60 miejsc

W Ząbkach są trzy przedszkola publiczne oraz  sześć placówek publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne na postawie zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta Ząbki. W sumie 9 placówek, a trzy z nich nie prowadzą w tym roku rekrutacji.

Oddziały przedszkolne, które biorą udział w rekrutacji dzieci 5 i 6-letnich na rok szkolny 2016/2017:

  • Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 1
  • Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 2
  • Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 3

Dla wielu rodziców pozostawienie dziecka w przedszkolu jest warunkiem powrotu do pracy. Dla gminy pracujący mieszkaniec to zysk z podatku, który odprowadza.  Prosty rachunek pokazuje, że w dobrze pojętym interesie Miasta jest zapewnienie opieki przedszkolnej dzieciom, tak aby ich rodzice – oboje – mogli pracować. Nie wszyscy chyba to rozumieją.

Prywatne przedszkole to ciągle znacznie większy koszt i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.  A przecież do prywatnych przedszkoli gmina też dopłaca.

Mieszkający w Ząbkach rodzice trzylatków są bardzo zdenerwowani zaistniałą sytuacją. Liczyli, że dla ich dzieci będą miejsca w publicznych placówkach, a teraz okazało się, że dla ponad pięciuset dzieci zameldowanych w Ząbkach, miejsc  w przedszkolach jest niewiele ponad dwadzieścia.

Co roku od wielu lat w ząbkowskich przedszkolach publicznych brakuje miejsc. Ciągle z „kwitkiem” odsyłani się kolejni rodzice, którzy muszą wybierać: praca czy opieka nad dzieckiem. W tym roku będzie tak samo. Już w kwietniu dowiemy się ile dzieci nie zostało zakwalifikowanych do publicznych przedszkoli w Ząbkach.

Czy w przyszłym roku po raz pierwszy od dziesięcioleci wszyscy mali mieszkańcy Ząbek będą mieli zagwarantowane miejsca w publicznych przedszkola? Wiele osób już dziś w to wątpi. Zobaczymy za rok.

Uwaga! Nie zwlekajcie ze składaniem wniosków rekrutacyjnych do publicznych przedszkoli. Ostatniego dnia w piątek 25 marca nie wszystkie placówki mogą być czynne tak jak co dzień.  Akademia Fantazji  będzie otwarta tylko do godziny 16:00.

Facebooktwitterlinkedin