Main Menu

Tour de Pologne w Ząbkach! Pojadą po dziurach czy….. ?

Facebooktwitterlinkedin

Kolarze

W kwietniu br pisaliśmy o tym, że 73. Tour de Pologne przejedzie przez Ząbki (TU) . Wiele osób komentowało pod artykułem zły stan nawierzchni dróg, którymi przejadą kolarze. A co na to osoby odpowiedzialne za stan dróg w naszym miescie i powiecie? Przeczytajcie odpowiedzi.

12 lipca najlepsi kolarze świata przejadą z Radzymina do Warszawy w jednym z najbardziej prestiżowch wyścigów – Tour de Pologne. Po drodze my, mieszkańcy Ząbek, będziemy mogli kibicować zawodnikom jadącym przez nasze miasto.To wspaniała impreza i duża reklama dla miasta Ząbki. Dlatego tak ważne jest aby ulice naszego Miasta były przygotowane i aby były bezpieczne tego dnia. Zapytaliśmy włodarzy Ząbek czy również brali udział w opracowaniu trasy i przygotowaniach do tego ważnego wydarzenia. Oto odpowiedz:

„…Organizator (Tour de Polognie) nie konsultował się z nami w zakresie optymalizacji trasy przejazdu przez nasze miasto. Burmistrz Miasta Ząbki ze względu, że trasa wyścigu nie przebiega po drogach zarządzanych przez Burmistrza Miasta Ząbki, a jedynie po drodze wojewódzkiej nr 634, nie jest organem, który może wydawać opinie w zakresie trasy przejazdu, lub w zakresie kompetencji, którego byłoby wydanie na taka imprezę zgody. Niestety trasa wyścigu nie była w żaden sposób przez nas uzgadniana. Szkoda, wtedy na pewno zaproponowalibyśmy przejazd przez nasz ząbkowski tunel – jak na razie jedyny taki obiekt w powiecie wołomińskim i nowe ulice – ul. Orla, Wojska Polskiego, Leszyckiego – 11 Listopada –Wolności – Batorego. Zamiast tego organizator na trasę wyścigu wybrał niezagospodarowaną i zgłaszaną przez nas od wielu lat do generalnego remontu, drogę wojewódzką nr 634. Na dodatek wybrana przez organizatora trasa koliduje z linią kolejową PKP, a co gorsza przejazd kolarzy pokrywa się z czasem przejazdu pociągu. Powyższe może spowodować wstrzymanie przejazdu biorących udział w wyścigu. Na powyższy problem zwróciliśmy organizatorowi uwagę. Jadąc przez tunel taki problem by nie wystąpił.

Obowiązki organizatora imprezy, który wykorzystuje drogi w sposób szczególny, jasno określają przepisy i ruchu drogowym. W myśli art. 65a organizator imprezy jest min. Zobowiązany zapewnić:

– bezpieczeństwo osobom obecnym na imprezie oraz porządek podczas trwania imprezy;

– spełnienie wymagań określonych w szczególności w przepisach prawa budowlanego,…

Z  materiałów otrzymanych od organizatora wiemy, ze ten dokonał przejazdu trasy. W raporcie widnieje jedna uwaga odnosząca się do stanu technicznego nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 634 na terenie miasta Ząbki. Określona została jako: skrzyżowanie ul. Sosnowej z ul. Langiewicza: Uwaga!! Droga do lekkiej kosmetyki miejscami”. Biorąc pod uwagę powyższe pytania odnoszące się  do przygotowania ulic do wyścigu oraz te w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom należy zadać organizatorowi imprezy.”

O przygotowanie dróg do wyścigu zapytaliśmy Starostwo Powiatowe w Wołominie:

„W kwestii wyścigu Tour de Pologne informuję, że do Starostwa Powiatowego w Wołominie wpłynęło pismo od organizatora imprezy w sprawie uzgodnienia trasy przejazdu wyścigu oraz dokonania uzgodnień formalnych. Wcześniej nie posiadaliśmy potwierdzonej informacji, którymi drogami organizator zamierza poprowadzić trasę wyścigu. Deklarujemy, że drogi powiatowe, po których będzie prowadzony wyścig, będą na czas przygotowane z należytą starannością do obsługi imprezy.”

A co organizator mówi/myśli o stanie dróg  wyznaczonych na Tour de Pologne:

„Witam

stan techniczny oczywiście jest nam znany, ale  zapewne uda się załatać newralgiczne ubytki, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu kolarzy.

Pozdrawiam,

Lech Piasecki”.

Warszawa i Targówek nie odpowiedziały na nasze pytania dotyczące ulicy Łodygowej. Osoby jezdzące regularnie Łodygową widziały zapewne ekipy naprawiające pobocze drog. „Syzyfowe prace”, dziury, które zasypali około dwa tygodnie temu, znowu straszą. Wystarczyło trochę wody z nieba. A nawierzchnia ul. Łodygowej…..

W każdym razie 12- go lipca 2016 roku kibicujemy kolarzom!  W Ząbkach! 73 TOUR de Pologne!

(foto ze storny www.tourdepologne.pl)

Facebooktwitterlinkedin