Main Menu

XXI wiek wkracza do szpitala w Wołominie!

Facebooktwitterlinkedin

Bez tytułu

Szpital w Wołominie to dla mieszkańców Ząbek szpital powiatowy. Zostaniemy tam zawiezieni gdy karetka zabierze nas z miejsca zamieszkania lub z innego miejsca w powiecie wołomińskim. Szpital od dawna nie cieszy się dobrą sławą. Przez lata wiele zmieniło się zarówno w szpitalu jak i w jego otoczeniu. Szpital jest systematycznie remontowany. Za dwa lata w szpitalu zostanie uruchomiony nowy system informatyczny i platforma e-usług. Szpital w Wołominie wkracza w XXI wiek.

Niestety XXI wiek wkroczy do szpitala w Wołominie dopiero za dwa lata . W drugiej połowie 2018 roku w szpitalu w Wołominie zostanie wdrożona platforma e-usług oraz nowy system informatyczny. Wczoraj 18 sierpnia 2016r. zarząd województwa mazowieckiego podpisał z przedstawicielami powiatowego szpitala w Wołominie umowę o przyznaniu dofinansowania unijnego w ramach RPO WM 2014-2020 na realizację projektu dotyczącego e-zdrowia. Kwota dofinansowania to ponad 3,7 mln zł.

 Ułatwienia dla pacjentów

Dzięki funduszom unijnym od drugiej połowy 2018 r. pacjenci i personel medyczny będą mogli korzystać z szerokiego zakresu e-usług medycznych. Nowy portal internetowy umożliwi świadczenie ośmiu usług elektronicznych. Część z nich skierowana będzie do pacjentów, a część do personelu szpitala. Skorzystać będzie można m.in. z takich usług jak: e-rejestracja z powiadomieniami, e-kolejka, czyli elektroniczna lista oczekujących a także e-recepta. Planowane działania zakładają szereg udogodnień dla osób niewidomych, niedowidzących i niesłyszących – na terenie szpitala powstanie stanowisko z usługą e-tłumacz, dzięki której osoba niesłysząca będzie mogła załatwić sprawę za pomocą języka migowego.

Tylko jedna placówka partnerska

Rozbudowane zostaną również Elektroniczny Obieg Dokumentów i Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. Pozwoli to na przyspieszenie i ułatwienie dostępu do pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, przebiegu jego leczenia i skróci czas oczekiwania na wyniki badań diagnostycznych. Wprowadzone systemy umożliwią też szybsze konsultacje medyczne z lekarzami z innych ośrodków medycznych. Z efektów projektu oprócz pacjentów i personelu skorzysta także partner projektu – Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kobyłce. Lekarze z jednostki partnerskiej otrzymają dostęp do pełnej informacji o przebiegu leczenia pacjenta w przychodniach przyszpitalnych i szpitalu. Możliwe będzie zlecanie dowolnych badań, a następnie elektroniczny podgląd wyników. Szkoda, że tylko jedna placówka medyczna na terenie powiatu będzie mogła korzystać z tego systemu. Taki dostęp powinny mieć wszystkie publiczne placówki na terenie powiatu!

Nie ma informacji czy platforma będzie w przyszłości rozbudowywana, i czy inne placówki medyczne z powiaty wołomińskiego otrzymają dostęp do informacji ze szpitala w Wołominie.

Dane zawarte w platformie e-usług będą chronione zgodnie z obowiązującym prawem.

E-platforma w szpitalu w Wołominie nie wpłynie na skrócenie kolejek do lekarzy, nie skróci czasu oczekiwania na operację lecz ułatwi sprawdzanie miejsca w kolejce, będzie można umówić się na wizytę u lekarza specjalisty w przychodni przyszpitalnej i odebrać e-receptę. Dla wielu osób oznacza to, że nie będą musiały jechać do Wołomina.

Mamy nadzieję, że system będzie działał sprawnie i  wiele osób skorzysta z możliwości jakie będzie dawała e-platforma. Czekamy, a za dwa lata każdy mieszkaniec Ząbek będzie mógł sprawdzić czy działa i korzystać z nowych (a może już starych) rozwiązań.

(źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)

 

 

 

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »