Main Menu

Pieniądze wyrzucone w … drogę!

Facebooktwitterlinkedin

dscn4513

Ulica Piłsudskiego w Ząbkach to główna arteria miasta. Codziennie przejeżdża tędy około 15 tys. pojazdów . Trzy lata temu przeprowadzono szybki remont ulicy od skrzyżowania przy kościele do ul. Andersena. W ostatni weekend ulica na tym odcinku przeszła kolejną kosmetykę. W ramach gwarancji poprawione zostały niektóre zapadnięcia w jezdni. I co będzie dalej?

Wydział Inwestycji i Drogownictwa Starostwa skorzystał z ostatniej szansy i tuż przed wygaśnięciem trzyletniej gwarancji zgłosił wykonawcy konieczność dokonania napraw gwarancyjnych. Wykonawca zgodził się naprawić część, wskazanych przez powiatowych urzędników, usterek.  Pozostałych nie usunie bo uszkodzenia powstały na skutek braku podbudowy drogi, a część z nich z powodu ruchu pojazdów(!) i niewłaściwego użytkowania drogi(!).

dscn3012 dsc_7221

Pieniądze wyrzucone w błoto

W 2013 roku powiat zdecydował, że wyłoży pieniądze na frezowanie i położenie nowej warstwy bitumicznej na ul. Piłsudskiego, mimo iż  podbudowa tej drogi  była zbyt słaba dla drogi takiej kategorii. Podbudowa powinna być taka jak pod drogi wojewódzkie, a jest jak pod drogami gminnymi (piach, kocie łby i warstwa asfaltu) – taka właśnie podbudowa jest pod fragmentem ulicy Piłsudskiego. Wyrzucono w błoto pieniądze, ponieważ teraz ulica ta wymagała kapitalnego remontu. Kapitalny remont powinien być wykonany już w 2013roku, a wykonano wówczas jedynie kosmetykę. Na 800 metrowym odcinku wymienione zostały chodniki, wybudowany został ściek, a po przeprowadzonym frezowaniu wykonawca położył bezszwową nawierzchnię bitumiczną i wyregulował studzienki. Niestety nowa nawierzchnia prawie od razu zyskała „łaty” w okolicach kratek ściekowych i otworów gazowych oraz wodnych. Szybko też zaczęły zapadać się fragmenty jezdni. Najpierw przy studzienkach, później na zachodnim pasie ruchu pojawiły się „zapadliny” w jezdni. „Dziury” były zalewane masa bitumiczną. To jednak nie pomogło. Obecnie na ulicy Piłsudskiego zostały wykonane prace naprawcze i na jezdni w miejscach „zapadlin” zrywana była nawierzchnia i zostały położne „łaty”.

dscn3009

Kiedy kolejne utrudnienia?

W latach 2017-2018 być może zostanie wykonany  generalny remont ulicy Piłsudskiego na odcinku od świateł ( skrzyżowanie z DW 634) do ul. Andersena. Ulica zyskałaby wówczas nową solidną podbudowę. Wniosek o  przebudowę ul. Piłsudskiego złożyli radni powiatowi z Ząbek do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Starostwa. Koszt tej inwestycji to 4,5 mln zł.  Na kosmetykę fragmentu ulicy Piłsudskiego,  w 2013 roku, wydano  554 tys. zł. Tylko czy aż?

 

 

 

 

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »