Aktywne przejście dla pieszych – wiemy jak działa. Czy poprawi bezpieczeństwo na drogach?
Pierwsze w Warszawie aktywne przejście dla pieszych działa na ulicy Kondratowicza w Warszawie. Jego zadaniem jest ostrzeganie kierowców o tym, że do pasów zbliża się pieszy. Czy to rozwiązanie sprawdza się, czy będzie więcej takich przejść? Przekonamy się zapewne już niedługo.
Czekamy na komentarze. Kto jechał ostatnio Kondratowicza i widział jak to działa? Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Czy poprawia bezpieczeństwo?
Zarząd Dróg Miejskich o aktywny przejściu na pieszych informuje na swojej stronie internetowej
„System zamontowaliśmy przed weekendem na pasach pomiędzy ulicami Chodecką i Łabiszyńską. Składa się on z czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.
Co ważne, wszystkie te elementy aktywują się tylko w momencie, gdy do przejścia zbliża się pieszy. Dzięki temu kierowca odpowiednio wcześnie otrzymuje sygnał, że w rejonie pasów coś się dzieje.
Koszt wybudowania aktywnego przejścia w pełnym wyposażeniu to ok. 60 tys. zł. To znacznie mniej, niż wybudowanie sygnalizacji świetlnej. Zastosowane na ulicy Kondratowicza rozwiązanie jest pilotażem. Jeżeli się sprawdzi, planujemy zastosowanie go także w innych lokalizacjach.”
(źródło: ZDM)