Main Menu

Debata o bezpieczeństwie w Ząbkach!

Facebooktwitterlinkedin

dsc_6689

Wczoraj 7 listopada o godz. 18:00 w Sali Ślubów UM Ząbki odbyło się kolejne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w Ząbkach. Obecni na nim byli Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie młodszy inspektor Leszek Czaplicki, Komendant Policji w Ząbkach podinspektor Dariusz Korzeń, Burmistrz Ząbek Robert Perkowski, Zastępca Burmistrza Artur Murawski, dzielnicowi z Ząbek, Komendant Straży Miejskiej w Ząbkach Zbigniew Forysiak, radni Miasta Ząbki i trójka Mieszkańców Ząbek.

„ W Ząbkach jest bezpiecznie, nie ma o czym rozmawiać” – takie stwierdzenia padły ze strony policjantów, którzy zobaczyli ile osób przyszło na spotkanie. Jednak było o czym rozmawiać. Na początku Komendant Korzeń porównał jak wygląda przestępczość w Ząbkach rok do roku. Dane procentowe i liczby rzeczywistych zdarzeń do których doszło w roku 2015 i w 2016. Później był czas na pytania. Przybyli poruszali tematy, które w ich ocenie są ważne dla bezpieczeństwa w mieście. Najczęściej poruszano sprawy związane z bezpieczeństwem na drogach i co ważne na te pytania i sugestie odpowiadał burmistrz Ząbek, sporadycznie dotyczyły one policji.

Co ciekawe gdy jest mowa o bezpieczeństwie można było dowiedzieć się sporo o tym co zmieni się w mieście, jakie są plany dotyczące różnych rejonów Ząbek. Dowiedzieliśmy się, że planowana jest budowa ronda u zbiegu ulic Wolności i 11 Listopada. To bardzo newralgiczne skrzyżowanie i dochodzi na nim do największej ilości wypadków i kolizji. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat. Planowany jest remont zdewastowanych ulic w okolicy Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1 i Publicznego Przedszkola „Skrzat”. Planowana jest tam zmiana organizacji ruchu. Niestety ta inwestycja musi poczekać aż zakończy sie rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1. Usłyszeliśmy o planowanej przebudowie i uruchomieniu parkingu pod pasażem Orla. Usłyszeliśmy o planach utworzenia strefy płatnego parkowania w okolicach bazarku przy ul. Targowej.  Być może małej modernizacji części ul. Poniatowskiego. Padło pytanie o to czy zostanie choć częściowo przywrócony stary przejazd kolejowy w ciągu ulic Batorego i 3-go Maja.

Z kwestii dotyczących policji poruszona była sprawa trójki chuliganów okupujących plac zabaw na osiedlu przy ul. Różanej. Mówiono o poprawie bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy ul. Skorupki w pobliżu ul. Stefczyka (przejście na basen) – i tu znowu włączył się burmistrz Ząbek i zasygnalizował, że ulica Skorupki będzie remontowana. Obecni wskazali kilka niebezpiecznych miejsc z prośbą o częstsze patrole w tych miejscach.

Spotkanie prowadził Rzecznik PPW, który już na wstępie prosiło o korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak również z aplikacji Moja Komenda. Oba te instrumenty jeśli mieszkańcy Ząbek będą z nich korzystali wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w Ząbkach.

Po tym spotkaniu nasunęła mi się refleksja, że skoro większość pytań skierowana była do włodarzy Ząbek, to przydałyby się cykliczne spotkania mieszkańców z zarządzającymi Miastem. Spotkania, na których każdy mógłby zapytać o to co w jego okolicy zmieni się i kiedy. Mieszkańcy mogliby wskazywać różne niedogodności, miejsca które trzeba poprawić.

Warto rozmawiać, dyskutować, a czasem nawet spierać się.

Facebooktwitterlinkedin