Main Menu

„Szanowny Panie Burmistrzu”

Facebooktwitterlinkedin

Koniec roku to czas podsumowań.  Mieszkaniec Ząbek zadał kilka kluczowych pytań, na które oczekuje odpowiedzi od Burmistrza Ząbek.

Szanowny Panie Burmistrzu,

 W grudniu 2015 roku w 23 numerze „Co słychać” ukazał się artykuł (wywiad z Panem) dotyczący upadłości SK Banku i związanych z tym strat dla naszego miasta (załączam skan dla przypomnienia).

Pomimo Pana zapowiedzi „sukcesywnego informowania o rozwoju sytuacji” oraz upływu blisko roku nie udało mi się znaleźć na oficjalnym portalu m. Ząbki ani w finansowanym przez samorząd ząbkowski pisemku „Co słychać” najmniejszej informacji dotyczącej strat naszego miasta poniesionych w związku z największą aferą bankową ostatnich lat.

W artykule tym wspomina Pan wprawdzie o jakichś „2 mln zł zawieszonych w próżni”, ale chyba czas już wyjaśnić mieszkańcom Ząbek czy ta próżnia wessała nasze pieniądze bezpowrotnie, czy też dalej one tam wiszą. I ile tych milionów dokładnie jest/było?

Czy ząbkowscy posłowie, którym Pan dziękuje „za to, że dbają o samorządy, które miały tam konta a także o indywidualnych klientów (SK Banku)”, coś zrobili w tej sprawie?

Czy potwierdziły się Pana nadzieje, że „rząd podejmie jakieś działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji i rozwiązania tego problemu”?

I jeszcze kluczowa kwestia. W artykule tłumaczy Pan swój brak decyzji w kwestii zerwania umowy z SK Bankiem obawą, przed wielomilionowym odszkodowaniem z tytułu korzyści utraconych przez SK Bank. Nigdy nie spotkałem się z tym, aby tego rodzaju klauzula o odszkodowaniu z tytułu korzyści utraconych była zawarta w jakiejkolwiek umowie o prowadzenie rachunku bieżącego. Odszkodowania tego bank może wprawdzie dochodzić na drodze sądowej, ale jakież mogą być utracone korzyści z tytułu niewykonania nawet wielu tysięcy przelewów. Poza tym bank takich strat musiałby dowieść. Dlatego proszę Pana o ujawnienie umowy z upadłym SK Bankiem, tak aby obywatele mogli sami wyrobić sobie zdanie tej sprawie.

Panie Burmistrzu, dzisiaj już wiadomo o roli jaką odegrał w upadłości SK Banku znany ząbkowski developer oraz około 50-ciu powiązanych z nim firm i osób. Jak informuje syndyk upadłego SK Banku wyłudzili oni kredyty na około 1,5 mld (miliarda) złotych. Można więc chyba powiedzieć, że równowartość kwoty 10-letniego budżetu miasta Ząbki lub więcej, za pośrednictwem przestępczego banku, została skradziona szkołom, szpitalom, firmom i zwykłym ludziom. Dlatego dziwi mnie, że pański zastępca na łamach „Co słychać” nazywa współpracę z tym developerem wzorcową a klub sportowy w Ząbkach ciągle nosi nazwę DOLCAN. Na stronie klubu, którego miasto Ząbki jest sponsorem głównym, DOLCAN wymieniany jest jako „Patron honorowy”. Czy to naprawdę honor, dla miasta mieć takiego patrona klubu?

Panie Burmistrzu, ma Pan wiele zasług dla Ząbek, co tysiące mieszkańców Ząbek docenia głosując na Pana. Proszę więc uprzejmie o odniesienie się do poruszonych w tym liście trudnych kwestii i kłopotliwych pytań bo wiem, że wielu obywateli Ząbek czeka na takie odpowiedzi.

 

Pozostaję z poważaniem

Mieszkaniec Ząbek

Imię i nazwisko nadawcy znane redakcji.

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »