Main Menu

Grają już 5 lat! Brawo i gratulacje!

Facebooktwitterlinkedin

Mamy w Ząbkach fantastyczną Orkiestrę Dętą. Grają dla nas już 5 lat. I to jak grają! Można ich spotkać na każdej miejskiej uroczystości. Swymi występami uświetniają m.in. otwarcia inwestycji i nowych obiektów, święta państwowe, wydarzenia sportowe, festyny oraz przemarsze ulicami miasta. Często ich widać i słychać, a tak mało o nich wiadomo.

Dziś na pytanie kto był pomysłodawcą stworzenia orkiestry w Ząbkach są dwie odpowiedzi. Jedni mówią, że pan Tomasz Łukawski – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach, który będąc uczniem sam grał w orkiestrze, inni, że burmistrz. Jak to z sukcesem bywa, wielu ma ojców. Nie będziemy rozstrzygali kto i gdzie. Najważniejsze, że od pięciu lat w Ząbkach gra Miejska Orkiestra Dęta.

Orkiestra próby rozpoczęła 18 października 2011. W pierwszym składzie było siedem/osiem osób. Część instrumentów pożyczali od innych orkiestr, część była własnością orkiestry oraz muzyków w niej grających. Dziś orkiestra dysponuje własnymi instrumentami.

Pierwszym Dyrygentem Orkiestry był pan Wojciech Szaliński (do sierpnia 2012 roku). Od 2013  Kapelmistrzem jest  pani Barbara Hijewska, absolwentka dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, od lat związana jest z orkiestrami dętymi (początkowo jako instrumentalistka, obecnie również jako dyrygent i instruktor).

Dziś w orkiestrze gra 17-stu muzyków. To osoby o różnym stopniu zaawansowania. Są  zawodowi muzycy, osoby, które od lat „ciągnęło” do muzyki i tacy, którzy od podstaw uczą się gry na instrumencie i czytania nut. Troje instruktorów pracuje z poszczególnymi grupami instrumentów i uczą grać. Bo jak zapewnia pani Kapelmistrz, grać może każdy. Wystarczy, że „czuje” rytm, ma słuch i chęci do grania.

Nauka gry na instrumencie, to narzędzie bardzo uniwersalnego rozwoju. To wyjątkowa wszechstronna dziedzina. Granie na instrumencie angażuje pamięć, emocje, logiczne myślenie, rozwija dyscyplinę, skupienie, wytrwałość, obycie ze stresem, poczucie rytmu, umiejętności komunikacyjne poprzez bliską relację z nauczycielem instrumentu.

I pozostaje tylko uczyć się grać!

Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do Miejskiej Orkiestrze Dętej z Ząbek! Próby orkiestry odbywają się we wtorki w sali widowiskowej MOK, ul. Słowackiego 21 /trybuna sportowa/ w godz. 18.30-20.30. Orkiestra posiada własne instrumenty, członkowie orkiestry mogą wypożyczyć je do domu na cały rok i szkolić umiejętności w dowolnym czasie. Osoby z własnymi instrumentami też zapraszamy!

Ząbkowskiej Orkiestry Dętej można posłuchać na kanale Youtube. TU nagranie z występu na 25. finale WOŚP

Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »