Main Menu

Kiedy będzie estakada z Żołnierskiej w Marsa?

Facebooktwitterlinkedin

Perypetii estakady nad skrzyżowaniem Marsa z Żołnierską ciąg dalszy. Wojewoda uznał, że musi być nowa decyzja środowiskowa dla drugiej estakady. Chodzi o estakadę prowadzącą ruch z Żołnierskiej w Marsa.

 W listopadzie ubiegłego roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych uznał, iż realizacja estakady będzie możliwa na podstawie istniejącej decyzji środowiskowej wydanej dla przebudowy całego węzła i wystąpił do wojewody mazowieckiego z wnioskiem pozwolenie na budowę estakady.

Wojewoda inaczej zinterpretował przepisy i uznał, że konieczne jest uzyskanie nowej decyzji środowiskowej.

– Działania, które podjęliśmy, dążyły do jak najszybszej budowy drugiej estakady. Czas uzyskiwania nowej dokumentacji wydłuży ten okres. Dostosowanie istniejącej dokumentacji byłoby bez wątpienia krótsze – powiedziała Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Teraz trzeba przygotować nową dokumentację projektową, a wykonawcę tej dokumentacji wyłonić w drodze przetargu.

– Wyłoniony wykonawca dokumentacji projektowej będzie miał także za zadanie pozyskać niezbędne decyzje administracyjne – dodaje Choińska-Ostrowska.

Uzyskanie decyzji środowiskowej może trwać od kilku miesięcy nawet do dwóch lat.

Budowa wiaduktu nie została ujęta w pierwotnym planie ponieważ grunt, na którym miała stanąć jedna z podpór estakady znajdował się na terenie prywatnym, objętym ochroną konserwatorską. Instytutem Prymasa Wyszyńskiego – właściciel gruntu u zbiegu ulic Żołnierskiej i Marsa – wycenił fragment nieruchomości potrzebny pod budowę estakady – ok.570 m kwadratowych wielokrotnie wyżej niż wycenił ten fragment rzeczoznawca (600 tys. zł). Spór pomiędzy właścicielem, a miastem Warszawa trwał, aż mieszkańcy napisali petycję do ministra kultury z prośbą o wykreślenie fragmentu działki  z rejestru zabytków. W czerwcu biegłego roku Magdalena Gawin – generalny konserwator zabytków- przychyliła się do prośby mieszkańców i zdjęła ochronę konserwatorską z części nieruchomości  należącej do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Instytut odwołał się od tej decyzji. Ministerstwo rozpatrzyło wniosek ponownie i w sierpniu podtrzymało swoją decyzję z czerwca.

Inwestycja ma być gotowa w 2018 roku i będzie kosztowała prawie 170 mln zł. Nie wiadomo kiedy i kto wybuduje estakadę prowadzącą ruch z ul. Żołnierskiej w Marsa. Czy bedzie gotowa 2018 roku? Oto jest pytanie.

Na razie wykonawca, czeski Metrostav, wykonuje prace zgodnie z pierwotnym harmonogramem. Buduje jedną estakadę (z Marsa w Żołnierską), przebudowuje Żołnierską, od ul. Marsa aż do granicy Warszawy i buduje dwa wiadukty nad torami ul. Marsa nad torami kolejowymi.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)