Main Menu

Nie wyrzucaj pralki do lasu czyli co zrobić ze śmieciami w Ząbkach

Facebooktwitterlinkedin

Organizatorzy corocznych społecznych akcji sprzątania lasów w Ząbkach już się organizują. Już wiemy, że jedna taka akcja będzie miała miejsce tuż po świętach wielkanocnych. Warto jednak przypomnieć wszystkim, że od kiedy obowiązuje tzw. ustawa śmieciowa, każde gospodarstwo domowe ma obowiązek płacić podatki za wywóz śmieci. A jeśli płaci lub ma taki obowiązek to wszystkie śmieci, które powstaną w jego gospodarstwie musi zabrać wyznaczony przez Miasto odbiorca.

W Ząbkach śmieci segreguje się na pięć frakcjach. To: plastiki, papier, szkło, odpady biodegradowalne i odpady pozostałe zmieszane. Mieszkańcy zabudowy jenorodzinnej otrzymali cztery różnokolorowe worki, do których zbierają śmieci segregowane. Mieszkańcy bloków wielorodzinnych mogą wyrzucać posortowane śmieci do różnokolorowych, opisanych kontenerów. Ci, którzy nie sortują śmieci płacą wyższy podatek śmieciowy.

Jednym z elementów pozbywania się śmieci jest  utylizacja „elektrośmieci”, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego  oraz odpadów wielkogabarytowych.

Mieszkańcy Ząbek, mieszkający w zabudowie jednorodzinnej mogą raz na trzy miesiące skorzystać z bezpłatnego odbioru tzw. „gabarytów” i  „elektrośmieci”. Odbiór „gabarytów” i „elektrośmieci” odbywa się w/g. harmonogramu. Każdorazowo trzeba też  dokonać zgłoszenia do Urzędu Miasta pod numerem telefonu: 22/ 51 09 753. W przypadku wystawienia „gabarytów” i „elektrośmieci” bez ich uprzedniego zgłoszenia, odpady nie zostaną odebrane. Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej odbiór ”gabarytów” i „elektrośmieci” mają zagwarantowany raz w miesiącu.

PSZOK

Osoby zameldowane w Ząbkach mogą również nieodpłatnie dostarczyć i pozostawiać śmieci w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Zycha. W PSZOK należy okazać dowód osobisty lub  kartę mieszkańca „Jestem z Ząbek”. Do PSZOK można dostarczyć śmieci bytowe, selekcjonowane, „gabaryty” i „elektrośmieci”. W punkcie nie ma możliwości odpłatnego  pozostawienia śmieci przez osoby niezameldowane w Ząbkach. „PSZOK przy ulicy Zycha został utworzony ze środków pochodzących z budżetu Miasta dla potrzeb mieszkańców Miasta Ząbki, co można potwierdzić poprzez zameldowanie lub okazanie karty mieszkańca “Jestem z Ząbek”- taką informację uzyskaliśmy w UM Ząbki.

Nie zameldowani w Ząbkach

Osoby nie zameldowane w Ząbkach mogą dostarczyć na własny koszt i bezpłatnie pozostawić „elektrośmieci” w Stena Ekostacja przy ul. Chełmżyńskiej 180. W Ekostacji można również bezpłatnie pozostawić drewno, a więc meble drewniane i drewniane elementy rozłożonych mebli tapicerowanych. Inne odpady przyjmowane są odpłatnie. Stacja jest czynna:  wtorek – piątek od 8:00 do 18:00 w soboty od 9:00 do 14:00

Wszyscy mieszkańcy Ząbek mogą korzystać z odbioru „elektrośmieci” z domu. Usługa ta jest bezpłatna. Należy skontaktować się z infolinią 22 22 333 00, dostępną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00, w sobotę w godzinach 8:00-13:00.

Wyrzucanie śmieci do lasu to wykroczenie, za które można dostać nawet 5000 złotych grzywny. Natomiast za wywożenie do lasu odpadów można nawet trafić do aresztu na 30 dni.

(foto:fotografikus.pl)

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)