Main Menu

System dynamicznej informacji pasażerskiej w ząbkowskiej komunikacji miejskiej! Żaden autobus mu nie umknie!

Facebooktwitterlinkedin

14 marca br. po raz pierwszy mieszkańcy Ząbek, podróżujący ząbkobusami, mogli dowiedzieć się, o której godzinie rzeczywiście przyjedzie ich autobus! Dzięki mobilnej aplikacji na bieżąco można sprawdzać godziny przyjazdu ząbkowskich autobusów na konkretny przystanek!

System dynamicznej informacji pasażerskiej dzięki, któremu na bieżąco można sprawdzać rzeczywisty czas przyjazdu autobusu, działa w oparciu o serwis internetowy  zabki.kiedyPrzyjedzie.pl. System dostarcza informacji za ile minut przyjadą autobusy poszczególnych linii na przystanek w okresie najbliższych 4 godzin. Czas podawany przez system może różnić się od rozkładowego, bo uwzględnia aktualne opóźnienia autobusu wywołane korkami na trasie lub wydłużonym postojem na przystankach.

Z serwisu można korzystać na różne sposoby

Osoby mające dostęp do Internetu w urządzeniu przenośnym mogą skorzystać z mobilnej wersji strony, z uproszczonym interfejsem (wersja mobilna uruchamia się domyślnie po otwarciu strony w telefonie). Użytkownik serwisu po wybraniu przycisku „Znajdź przystanek” zostaje przekierowany do strony zawierającej panel wyszukiwarki oraz listę wybranych przystanków. Po wprowadzeniu nazwy lub numeru przystanku ukazuje się tabela prognoz odjazdów. Zielone ikony przy prognozach oznaczają, iż mamy do czynienia z informacją, uwzględniającą aktualne warunki drogowe i związane z nimi opóźnienia. Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych telefonach może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony). Korzystanie mobilnych wirtualnych tablic przystankowych ułatwią kody QR wydrukowane na tabliczkach rozkładowych, które w najbliższych dniach pojawią się na ząbkowskich przystankach. Skanując kod QR uzyskujemy bezpośredniego linka do mobilnej wersji wirtualnej tablicy rozkładowej dla danego przystanku (dzięki temu nie musimy wyszukiwać przystanku).

Użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android oraz Windows Phone mogą uzyskać informację o odjazdach autobusów za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej Aplikację można pobrać ze (sklepu Google Play) oraz z witryny (Microsoft Store)  Dzięki aplikacji mobilnej zyskujemy możliwość zapamiętywania ulubionych przystanków.

Czas przyjazdu autobusu można sprawdzić przez stronę internetową zabki.kiedyPrzyjedzie.pl. W oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę żądanego przystanku, jego numer lub też po powiększeniu obszaru mapy wskazać interesujący nas przystanek. Godziny odjazdów są dostępne po wciśnięciu przycisku “pokaż odjazdy”. Ikonka autobusu widniejąca w kolumnie “odjazd” oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą ewentualne opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. Pełna wersja strony udostępnia w drugiej zakładce tradycyjny rozkład jazdy.

Serwis kiedyprzyjedzie.pl oferuje również usługę SMS-ową ale jest to ona płatna.  Wysyłając SMS o treści: pl.kp.zabki.<numer przystanku> pod numer specjalny:70711.  W odpowiedzi otrzymamy SMS zwrotny z planowymi godzinami odjazdu autobusów. Koszt SMS Premium jest stały, niezależny od operatora i wynosi 62 grosze brutto.

Na potrzeby wdrożenia systemu, wszystkie przystanki, z których korzystają ząbkowskie linie, zostały ponumerowane. Trzycyfrowy numer identyfikuje przystanek. Na razie na przystankach nie ma numerów, lecz jak zapewniają miejscy urzędnicy będą.

Uruchomienie takiego systemu w pierwszym kwartale 2017 r. było jednym z wymogów  umowy zwartej przez miasto Ząbki z przewoźnikiem w połowie ubiegłego roku. Przewoźnik – PKS w Grodzisku Mazowieckim Sp. Z o.o. zdecydował się na dostępne na rynku rozwiązanie – serwis kiedyprzyjedzie.pl.  Na pokładzie każdego z autobusów został zamontowany smartfon z dedykowaną aplikacją, która transmituje informację o aktualnej pozycji autobusu ustalanej w oparciu o technologię GPS wraz z danymi  identyfikacjącymi autobus  i realizowanego przez niego kursu. Dane te są przetwarzane przez serwer operatora usługi i udostępniane pasażerom na stronie www i w aplikacji mobilnej.

Dynamiczny SIP to nie jest nowość, już od kilku lat jest dostępny na stacjach metra lub na części  tras tramwajowych w Warszawie gdzie informacja o czasie odjazdu wyświetla się na stacjonarnych  tablicach led. Od niedawna funkcjonuje również na kolei.

Serwis kiedyPrzyjedzie.pl funkcjonuje u blisko 40 przewoźników w Polsce i Czechach. Korzystają z niego pasażerowie m.in. komunikacji miejskiej w Kaliszu, Koszalinie, Bielsku-Białej, a także w Jaworznie, Przemyślu i teraz również w Ząbkach.

(Info: UM Ząbki)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »