Main Menu

Wieczór z Koftą w MOK Ząbki!

Facebooktwitterlinkedin

18 marca, w sobotę, o godz. 17:00 Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach zaprasza na „ Wieczorek z Kulturką”. „… by z serca zetrzeć kurz” czyli teksty Kofty w wykonaniu . Wstęp wolny.

Marta Kamińska śpiewać będzie teksty Jonasza Kofty. Akompaniament – Piotr Bania.

Jonasz Kofta, a właściwie Janusz Kofta. Jonasz było tylko pseudonimem. Polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz.

Urodził się 28 listopada 1942 roku w Mizoczu na Wołyniu. Syn prof. Marii Kofty – germanistki. Brat Mirosława Kofty, profesora psychologii, szwagier Krystyny Kofty, pisarki i publicystki, ojciec pisarza Piotra Kofty.

W 1961 ukończył Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu[4] i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym też czasie ujawnił się jego talent literacki i kabaretowy. Wraz z Adamem Kreczmarem i Janem Pietrzakiem w 1962 r. utworzył kabaret Centralnego Klubu Studentów Warszawy „Hybrydy“. W 1964 został jego kierownikiem literackim.

Od 1964 współpracował rownież z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów (między innymi do piosenek Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Autobusy zapłakane deszczem czyKwiat jednej nocy) i wykonawcą wielu popularnych przebojów. Publikował również wierszowane felietony w Polityce.

W latach następnych współpracował z Teatrem Syrena, był współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie Pod Egidą, współdziałał między innymi ze Stefanem Friedmannem (cykle Dialogi na cztery nogi i Fachowcy) oraz Janem Pietrzakiem(Duety liryczno-prozaiczne).

Jego nazwisko znalazło się znalazło się na specjalnej liście, na której umieszczono autorów pod szczególnym nadzorem peerelowskiej cenzury.

Zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie.

Zapraszamy na wieczór z Koftą w MOK Ząbki!

(źródło: MOK Ząbki, wikipedia)

Facebooktwitterlinkedin