Main Menu

Zaproszenie na spacer z Praską Ferajną! Po Ząbkach!

Facebooktwitterlinkedin

Otrzymaliśmy zaproszenie na spacer po Ząbkach. O naszym Mieście będzie oprowadzał i opowiadał  Przewodnik. Zapraszamy wszytkich mieszkańców Ząbek! Warto zobaczyć „perełki” Ząbek.

„Szanowni Państwo,

Zapraszam na spacer w niedzielę, 26 marca o godz. 13:00

Miasto-Ogród Ząbki spacer z Praską Ferajną 

Pozornie typowa, nudna, podmiejska sypialnia Warszawy. Nic bardziej mylnego!

Zapraszam na spacer, podczas którego odkryjemy nieznane, nieoczywiste i zaskakujące dzieje Ząbek. Tu krzyżowały się dwie linie kolejowe, tu miał dojeżdżać tramwaj z Warszawy oraz „zaiwaniał samowarek”.

Już w I poł. XVI wieku w tym miejscu pojawia się wieś „Wola Zabiele”, która od nazwiska pierwszego wójta zmienia nazwę na „Wola Zambkowa”. Ząbki z pospolitej wsi na piaszczystych mazowieckich nieużytkach zrobiły w XIX wieku szybką karierę. Wykorzystując swoje skąpe bogactwa naturalne w postaci piasku i gliny, stały się miejscem narodzin słynnych cegielni, zasłużonych dla architektury Warszawy.
Na początku XX wieku, wizjoner i marzyciel, Adam Feliks Ronikier, chciał tutaj stworzyć nowe i idealne miasto-ogród z całą hierarchią dróg, placów, budynków użyteczności publicznej, lokali handlowych, urządzeń sportowych, miejsc do spacerów i zabaw z dziećmi.
Podczas spaceru przekonamy się jakie fragmenty zrealizowano z rozmachem projektowanej wizji miasta-ogrodu Ząbki. Poznamy dzieje i zasługi dla Ząbek rodzin Platerów i Ronikierów. Odkryjemy pasjonującą historię życia Leona Drewnickiego. Dowiedzą się Państwo jakie były początki szpitala w Drewnicy oraz gdzie mieszkał gen. Władysław Sikorski, gen. Kazimierz Sosnkowski, Kazimierz Tołłoczko oraz dr Karol Rychliński. Zobaczymy, gdzie odprawiali msze ks. Ignacy Skorupko oraz ks. Jerzy Popiełuszko. Poznamy również pełne sprzeczności dzieje Ząbek z okresu PRL-u. Z jednej strony miasto regularnie zdobywało tytuł „Mistrza Gospodarności” a z drugiej strony „ojciec chrzestny Ząbek” stworzył, wbrew przepisom, całą dzielnicę nielegalnego budownictwa, pełną szop i krytych papą budek. Ówczesna prasa niejednokrotnie przedstawiała miasto jako swoiste epicentrum patologii, przestępczości i alkoholizmu. 

Zobaczą Państwo również, jakie dynamiczne zmiany zaszły w ostatnich latach w tym uroczym mieście-ogrodzie.

Spotkanie, start spaceru:  peron stacji kolejowej Ząbki

Przewodnik: Mariusz Prządak

wydarzenie na facebooku:   https://www.facebook.com/events/1376899172416932

Spacer jest bezpłatny.

 

Praska Ferajna

Tour Agency · Praga, Warszawa, Poland

Wychowani po prawej stronie Wisły – serca mamy po stronie lewej, wątroby po prawej, oddychamy obydwoma płucami. Jako przewodnicy po Warszawie, mamy i szkiełko, i oko. Pasja jest tym, do czego doprowadza nas Warszawa.
Zapraszamy na spacer po Ząbkach!
Facebooktwitterlinkedin


(Następne wiadomości) »