Main Menu

Czy z Praktikera zostanie tylko „skrzynka pocztowa”?

Facebooktwitterlinkedin

Co z Praktikerem? Sklep w Ząbkach zamknięty, kilka innych podobnie, a pracownicy bez pensji mają siedzieć cicho. Tak sprawę przedstawia pracownik Praktikera:

„(…) Ponad 500 pracowników zatrudnionych w 13 sklepach w całej Polsce (85 osób zatrudnionych w sklepie w Ząbkach) dodatkowo centrala firmy w Warszawie nie dostało wynagrodzenia za miesiąc kwiecień (5 sklepów jest otwartych dla klientów – Nowy Sącz, Kielce, Grudziądz, Olsztyn, Gdańsk a 8 sklepów jest zamkniętych, zaplombowanych przez komornika Ząbki, Czeladź, Radom, Bytom, Poznań, Częstochowa, Zabrze, Kraków). Kwota zaległości dla samych pracowników jest ogromna gdyż wystarczy ilość osób pomnożyć przez choćby najniższą pensję to już jest to suma ponad 1 mln zł. Wynagrodzenia jednak były różne i średnio wyższe niż najniższa płaca więc szacujemy że koszt zaległości to dużo ponad 2 mln. zł. wg regulaminu Pracy jaki obowiązuje w firmie wynagrodzenie powinniśmy dostać ostatniego dnia roboczego danego miesiąca.

Wynagrodzenia nie dostał nikt ze sklepów zamkniętych (może jednak okazać się, że są jakieś wyjątki np. Dyrektor jakiegoś marketu). Ze sklepów, nie zajętych przez komornika też nie wszyscy dostali wynagrodzenie!! Pieniędzy nie dostały osoby, które są na zwolnieniach lekarskich (w niektórych przypadkach firma nie wysłała zwolnień Lekarskich do ZUS. W samym ZUSie papierowo firma rozliczyła się jak na razie za miesiąc marzec ale składki za marzec już nie opłaciła w całości tylko małą jej część.

Dla większości z nas brak wynagrodzenia to jest śmierć finansowa. Konieczność zadłużania się u znajomych, w bankach a nawet parabankach aby przeżyć miesiąc. To jednak nie koniec tragedii gdyż Zarządca firmy nie zamierza nawet rozwiązać umów z pracownikami, którym nie wypłacono wynagrodzenia. Przełożeni namawiają wręcz aby siedzieć cicho, nie chodzić po urzędach, nikogo nie informować i czekać jeszcze 2-3 tygodnie pracując. Od początku kwietnia praca w zamkniętych sklepach polega na tym, że wchodzimy na sklep, pakujemy towar i oddajemy dostawcomNa pytanie do Zarządcy czy i kiedy będzie wypłata w odpowiedzi pada mnóstwo zależności, które nie wnoszą nic i nie dają żadnej pewności czy kiedykolwiek, ktokolwiek zobaczy należne pieniądze jeżeli sam nie wywalczy ich wcześniej w sądach. Jako pracownicy jesteśmy zdesperowani i zdeterminowani aby pracodawcę pociągnąć do odpowiedzialności. Nie chcemy pracować za darmo. Nie zgadzamy się aby za naszą pomocą wywieźć majątek firmy. Dnia 2 maja ponad 50 pracowników podwarszawskiego sklepu w Ząbkach stawiło się w  Okręgowym Inspektoracie samego początku kiedy sklepy zostały zajęte przez komorników i zamknięte wszyscy pracownicy dzień w dzień przychodzili pod swój market podpisując się na liście, że jest się gotowym do pracy. Od początku kwietnia praca w zamkniętych sklepach polega na  Pracy w Warszawie na ul. Płockiej gdzie złożyło skargę na pracodawcę za niewypłacenie w terminie wynagrodzenia. Delegacja pracowników rozmawiała z samym naczelnikiem placówki, który zobowiązał się, że w poniedziałek osobiście w tej sprawie porozmawia z naczelnikiem Głównego Inspektoratu Pracy. Obawiamy się jednak, że interwencja PIP nie odbędzie się wystarczająco szybko a firma do tego czasu zniknie. A nawet jeżeli kontrola się rozpocznie to pracodawca co najwyżej dostanie mandat w wysokości 2 tys. zł i nakaz zapłaty zaległych wynagrodzeń. Lecz w porównaniu do 2mln zaległości nie trudno się domyśleć jak bardzo pracodawca przejmie się kontrolą. 

Mamy podstawy sądzić, że po zakończeniu sanacji firma szybko rozpłynie się a kontakt z prezesem będzie żaden gdyż 31 marca w KRS-ie nastąpiła zmiana adresu firmy oraz zmiana prezesa firmy. To co się stało daje nam niemal 100% pewność, że szykuje się jakiś przekręt a my – pracownicy – najbardziej na tym ucierpimy i na dodatek zostaniemy wykorzystani do wywiezienia majątku firmy. Siedziba firmy została zmieniona na Dąbrowę Górniczą ul. 3 Maja 11 natomiast prezesem został Petro Markovs’kyi – prawdopodobnie Ukrainiec.

Nowego prezesa nikt z nas nie widział. Przypuszczamy, że jest to słup. O zmianie adresu i nowym prezesie dowiedzieliśmy się pocztą pantoflową od osób, które sprawdzały KRS. Pracownicy marketów bliżej Dąbrowy Górniczej odwiedziły „naszą nową siedzibę”. W załączniku przesyłam zdjęcie. Pod tym adresem mamy tylko skrzynkę pocztową!!

Pytanie po co zmieniono adres firmy??

Kto jest prezesem Praktikera??

Poprzedniego prezesa odwołano ponieważ jak się dowiedzieliśmy chciał zgłosić upadłość firmy ale na to nie było zgody właścicieli. To już śmierdzi i każdy nawet laik pozna że chodzi o wyciągnięcie tyle ile się da z majątku firmy działając na szkodę dostawców i pracowników. My już jesteśmy poszkodowani gdyż drugi miesiąc pracujemy za darmo!! Dostawcom Praktiker jest dłużny kilkadziesiąt jeżeli już nie ponad 100mln zł. W momencie rozpoczęcia sanacji 3 listopada mówiło się o zaległościach ok 100mln. zł po zajęciu przez komorników sklepów długi lawinowo rosły!(…)

Nie mamy złudzeń, że z nami (pracownikami) nikt się nie liczy. Jesteśmy tylko produktem ubocznym walki o miliony z majątku firmy. Zastanawiamy się czy Zarządca zrobił wszystko? Czy sanacja nie powinna zakończyć się wcześniej gdyż i tak firma nie miała płynności finansowej. Czy nie powinien zaskarżyć decyzji sędzi prowadzącej naszą sprawę? Czy nie powinien wnioskować o upadłość firmy skoro nie ma płynności i pieniędzy nawet na wypłaty? Czy nie powinien rozwiązać umów o pracę już jakiś czas temu z pracownikami zamkniętych marketów lub ograniczyć ilość osób stawiających się do pracy? Czy nie powinien w momencie zajęcia sklepów przez komorników ogłosić postojowego? Rozwiązanie umów z pracownikami mogłoby oznaczać, że firma mogłaby zgłosić się po zapłątę wynagrodzeń do FGŚP – tak robili gdy zwalniali pracowników ze sklepów likwidowanych min w Jankach. Jestem pewien, że możliwości było wiele aby nie dopuścić do sytuacji jaka ma miejsce teraz gdy ponad 500 osób zostało pozbawionych środków do życia, na wynajem mieszkania, spłaty rat, szczęśliwego życia ich dzieci!

Od początku zakupu Praktikera w Polsce sklepy przeżywały kryzys z dostępnością towaru a firma notorycznie zalegała z płatnościami dla dostawców czego wynikiem było wstrzymywanie przez nich dostaw. Sprytny plan właścicieli polegał jednak na tym, że jeżeli jeden dostawca przestał wysyłać szukano innego dostawcy od którego wyciągano towar tak długo dopóki sam za niezapłacone faktury przestał dostarczać towar.

Ostatecznie 3 listopada sąd w Warszawie zgodził się na wniosek Praktikera na proces restrukturyzacji firmy i od tego dnia Praktiker był w sanacji. Sędzia komisarz wybrała dla firmy Zarządcę, który od tej pory zarządzał firmą. Tragedia i niepewność dla pracowników większości sklepów w Polsce rozpoczęła się 6 lutego kiedy komornicy na zlecenie Metro Properties (właściciela obiektów) zajęli sklepy Praktikera. Ostatecznie zaplombowanych zostało 9 z 14 sklepów Praktikera. 8 sklepów było otwartych dla klientów a sklep w Łodzi był w likwidacji.”

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)