Main Menu

Dziki w Ząbkach to już przeszłość?

Facebooktwitterlinkedin

Na terenie Ząbek, podobnie jak w poprzednich latach, powrócił problem dzików, które pojawiają się na terenach zamieszkałych. Problem ten dotyczy wielu polskich miast, zwierzęta te odwiedzają zarówno stolicę, jak i inne podwarszawskie miejscowości. Wyrządzają szkody na terenie miasta, stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym oraz bezpośrednie zagrożenie dla spotkanych ludzi w przypadku gdy poczują się zagrożone. Generalnie dziki nie wykazują oznak agresji, jednak zwierzęta te są zmienne nastrojowo i łagodne jednego dnia zwierzę może okazać się niebezpieczne przy następnym spotkaniu.

Miasto zakupiono specjalny preparat w postaci granulatu, który odstrasza dziką zwierzynę poprzez wydzielanie specyficznego zapachu, które jest niewyczuwalny i niegroźny dla ludzi. Składa się z naturalnych składników i uwalnia różne zapachy, dzięki czemu zwierzyna nie przyzwyczaja się do środka. Ulega całkowitej biodegradacji, jednocześnie dostarczając do gleby korzystne pierwiastki i nie jest preparatem toksycznym. Zostanie rozdysponowany w kilku punktach na terenie Ząbek, na obszarach najczęściej odwiedzanych przez dziki i gdzie prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest największe.

Preparat ma być rozrzucany przy lesie kawęczyńskim (równolegle do ul. Powstańców), przy lesie wzdłuż ulic: Gajowej, Sosnowej, Wrzosowej, Rychlińskiego, Wierzbowej, Cisowej i wzdłuż ogrodów działkowych przy granicy z Warszawą (ogrody przy ul. Batorego i Wolności).

Pamiętajmy:

  • dokarmiając zwierzęta żyjące dziko wyrządzamy im krzywdę,
  • będąc w pobliżu zabłąkanego zwierzęcia nie krzyczymy i nie próbujemy do niego podejść, bo takie postępowanie może spłoszyć zwierzynę i sprowokować jego agresywne zachowanie będące reakcję obronną,
  • najczęściej zabłąkana zwierzyna po zmroku wraca sama do środowiska leśnego,
  • jeżeli wyprowadzając psa na spacer napotkasz dziką zwierzynę koniecznie należy przywołać psa i zapiąć mu smycz.

(info:UM Ząbki)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)