Main Menu

Najnowocześniejszy szpital powstaje w Ząbkach

Facebooktwitterlinkedin

Przy ul. Rychlińskiego w Ząbkach, w sąsiedztwie szpitala psychiatrycznego dobiega końca budowa nowej placówki – najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce. Będzie on proekologiczny, a przede wszystkim przyjazny pacjentom. Trwają prace wykończeniowe. Pacjenci zostaną przyjęci już w pierwszej połowie przyszłego roku. Wartość inwestycji to 118 mln zł.

Nowa placówka powstała na terenie szpitala w Ząbkach. Pacjenci ze „starego” szpitala zostaną przeniesieni do nowej lokalizacji w przyszłym roku. Nowy szpital został zaprojektowany tak, aby pacjenci czuli się w nim dobrze i komfortowo. Budynek jest jasny i przestronny. Olbrzymie okna zapewniają dostęp światła dziennego, a stonowane kolory wnętrz uspokajają. Funkcjonalny układ wnętrz ułatwi  pracę personelowi. To szpital na miarę XXI wieku.

W skład głównego pawilonu wchodzi siedem segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą ogród zimowy i prowadzącą do miejsc wypoczynku i terapii. W skład szpitala wchodzi m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały stacjonarne, w których dostępnych będzie w sumie 300 łóżek 285 w szpitalu i 25 w oddziałach dziennych. Stworzona została także przestrzeń rekreacyjno-sportowa. Powstały alejki spacerowe, miejsce do gry w tenisa stołowego czy stanowisko do gry w szachy. Puste dziś sale i korytarze niedługo będą tętnić życiem.

Stan prac

W budynkach szpitala trwają ostatnie prace wykończeniowe. Podwieszane są sufity, montowane okładziny z glazury i terakoty, kładzione tapety, wykładziny podłogowe i ścienne, a także okładziny kamienne. Zakończono już montaż stolarki i ślusarki wewnętrznej. Roboty malarskie i prace wykończeniowe przy zbiorniku retencyjnym dobiegają końca. Wykonano także większość prac związanych z zagospodarowaniem terenu. W 90 proc. wykonano już drogi, chodniki i opaski wokół budynków. Na ukończeniu jest także ogrodzenie.

Kontynuowane są prace związane z oczyszczaniem i niwelowaniem terenu oraz wykonywaniem nasadzeń krzewów. Na terenie szpitala zasadzonych zostanie ok. 23 tys. sztuk roślin oraz 137 drzew..

Na finiszu są także prace wykończeniowe zewnętrznych linii kablowych nN dla oświetlenia terenu, oraz systemu CCTV dla terenów podległych monitorowaniu. Zakończono już wykopy, układanie kabli i przewodów sterowniczych dla sieci teletechnicznych. Trwają jeszcze prace związane z systemem  parkingowym i kontrolę wjazdu na teren szpitala.

Bliskie zakończenia są prace związane z instalacją wentylacji i klimatyzacji oraz z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi. Natomiast instalacje centralnego ogrzewania zostały ukończone w 97 proc. Ku końcowi zmierzają także prace związane z instalacją oraz wyposażeniem kotłowni. Już wkrótce szpital wyposażony zostanie w aparaturę, sprzęt medyczny oraz meble, a także prace związane z połączeniem sezonowego magazynu ciepła „Einstein” z instalacją szpitalną.

Planowany termin zakończenia prac przez generalnego wykonawcę – Budimex S.A. to koniec lutego przyszłego roku.  Otwarcie szpitala i przeniesienie działalności medycznej do nowego obiektu planowane jest na pierwszą połowę przyszłego roku.

Prace budowlane przy nowym obiekcie ruszyły wiosną 2015 r. 24 lutego 2015 r. została podpisana umowa pomiędzy spółką „Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” a generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Wartość kontraktu to ok. 118 mln zł.

(mat. Marty Milewskiej, Rzeczniczki Prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego)

Do wnętrz nowego Szpitala Psychiatrycznego “Drewnica” w Ząbkach weszliśmy z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego panem Adamem Strózikiem. TU fotorelacja.

Facebooktwitterlinkedin« (Poprzednia wiadomość)