Main Menu

Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich w Warszawie!

Facebooktwitterlinkedin

Już po raz szósty będzie można zwiedzać królewskie rezydencje zupełnie za darmo. W ramach akcji “Darmowy Listopad” w Warszawie będzie można zwiedzać za darmo Zamek Królewski, Muzeum w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Odbywać się tam będą warsztaty, spacery tematyczne i pokazy.

Zamek Królewski – Muzeum w Warszawie w dniach od 2 do 30 listopada możecie bezpłatnie wejść i zobaczyć ekspozycje stałe: Apartamenty Wielki i Królewski, Galerię Lanckorońskich (m.in. obrazy Rembrandta – Uczony przy pulpicie i Dziewczyna w ramie obrazu), Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, wystawę multimedialną Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego, Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą. Zwiedzanie odbywa się od wtorku do soboty w godz. 10-16 a w niedziele w godz. 11-16.

Arkady Kubickiego – w listopadzie można oglądać je od wtorku do soboty w godz. 10-17, a w niedziele od 11 do 17.  Ostatnie wejście o godz. 15:00. Obowiązują bilety ewidencyjne oraz limit wejść na konkretną godzinę. Można skorzystania z usług przewodników.

Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie – klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Od 2 do 30 listopada 2017 roku w Łazienkach Królewskich można zwiedzać bezpłatnie cenne zabytki (Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Pałac Myślewicki, Biały domek czy Podchorążówkę) i oglądać znakomite kolekcje dzieł sztuki z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. W ramach akcji „Darmowy listopad” przygotowało zwiedzanie, finisaż wystawy, oprowadzanie po Plerschu, lekcje, warsztaty dla rodzin, pokazy w Królewskiej Formierni czy wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaplanowało w sumie 200 lekcji, warsztatów i spacerów tematycznych. Tematy spotkań będą wybierane na bieżąco, tak by dopasować go do indywidualnych potrzeb grupy.

Program dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi:

4 listopada Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka – warsztaty kaligrafii, godz.10.30

Odkryjecie kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego – kroju pisma powszechnie obowiązującego w czasach króla Jana III. Zajęcia dla dzieci powyżej 7 lat i ich opiekunów

12 listopada – wizyta u króla – spotkanie muzealne, godz. 10.30

W czasie wizyty u króla Jana III zaplanowano spacer po królewskich apartamentach. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci powyżej 6 lat wraz z opiekunami

19 listopada – Pałac w Wilanowie, w pracowni iluminatora – warsztaty iluminacji, godz. 10.30

To wspaniała okazja aby poznać (w wersji cyfrowej) bogato iluminowany francuski modlitewnik, który należał do króla Jana III. Na bazie mineralnych pigmentów sporządzicie farby, których spoiwem będzie klej z białka jajka kurzego. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci powyżej 12 lat, młodzieży i dorosłych.

Inicjał – litera nad literami – warsztaty iluminacji, godz. 13.30

Tu będzie można odkryć różne typy inicjałów, od najprostszych, czyli kaligraficznych, po inicjały malarskie, aż po najbardziej złożone – ornamentalne i figuralne. W czasie warsztatów uczestnicy usłyszą, kto i w jaki sposób tworzył tak piękne litery na kartach dawnych rękopisów. Zajęcia dla dzieci powyżej 9 lat, młodzieży i dorosłych.

25 listopada – znane i nieznane legendy o królu Janie III – warsztaty storytellingu, godz. 16.30

Znane, mało znane i zupełnie nieznane opowieści, w których pierwszoplanową rolę odgrywać będzie król Jan III lub oddany mu łyczakowski wesołek i śmiałek. Zajęcia dla dzieci powyżej 7 lat wraz z opiekunami. Na zajęcia dla gości indywidualnych nie obowiązuje rezerwacja. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie w dniu warsztatów lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Liczba miejsc ograniczona.

(źródło:warsawnow.pl)

Facebooktwitterlinkedin