Main Menu

Profilaktycznie przeszukają lasy w powiecie wołomińskim

Facebooktwitterlinkedin

W ubiegłym tygodniu w Legionowie znaleziono dwa martwe dziki. Okazało się, że zwierzęta były nosicielami wirusa ASF. Teraz wojsko, leśnicy i weterynarze będą szukali padłych zwierząt również w powiecie wołomińskim. 

W środę w lasach powiatu wołomińskiego wojsko, leśnicy i weterynarze wspólnie  będą szukali padłych zwierząt w lasach powiatu wołomińskiego.

– Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny, a ich celem jest zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terenie województwa mazowieckiego. Mieszkańców prosimy o zrozumienie i zachowanie ostrożności oraz niewstrzymywanie pracy służb – prosiła Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego.

Wirus ASF nie zagraża zdrowiu ludzi. Nie jest chorobotwórczy dla człowieka. Nie należy jednak dotykać padłych zwierząt. Jeśli ktoś zauważy martwe zwierzę powinien natychmiast zgłosić to policji lub straży miejskiej.

– Znalezienie padłego dzika zakażonego wirusem ASF przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przeniesienia wirusa do gospodarstw poprzez eliminację zakażonych padłych dzików ze środowiska – informuje rzeczniczka wojewody.

W Ząbkach w ubiegłych latach zdarzały się przypadki bliskich spotkań ludzi z dzikami. Zwierzęta wchodziły na ulice miasta. W tym roku takie sygnały nie dotarły do redakcji. Nie oznacza to jednak, że w okolicznych lasach ich nie ma. I nie wiadomo czy również nie są zarażone wirusem ASF.

(źródło:tvnwarszawa, foto:poluje.pl)

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »