Main Menu

“Władzom w ogóle nie zależy na polepszeniu życia mieszkańcom(Ząbek)”

Facebooktwitterlinkedin

Napisała do redakcji mieszkanka Ząbek i poruszyła trzy ważne dla mieszkańców Ząbek sprawy: nocna pomocy medyczna, a właściwie jej brak w mieście, problem z dojazdem nocą do lekarza pierwszego kontaktu oraz brak listonoszy w Ząbkach. Poniżej zamieszczamy odpowiedz z UM Ząbki.

PROSZĘ O PODJĘCIE TEMATU nie przedłużenia umowy z przychodnią na Powstańców na świadczenie nocnej opieki zdrowotnej. W chwili obecnej najbliższa nocna opieka znajduje sie w Zielonce. Jak tam dojechać bez samochodu? To karygodne, że Zielonka znowu górą a nie 35tys.miasto.Władzom w ogóle nie zależy na polepszeniu życia mieszkańcom. Chcą, aby sie meldować a w nie stwarzają godnych warunków do życia i rozwoju (brak nocnej opiekę zdrowotnej, brak autobusów w weekendy). Podobnie sprawa ma sie z listonoszem. Ząbki nie posiadają swojego listonosza- obsługuje nas listonosz z Zielonki! To śmieszne, że Ząbki pomimo ze maja swój kod pocztowy nie korzystają z niego, bo korespondencja kierowana jest do Zielonki(paczki również). Tam jestesmy zdani na to, ze łaskawie listonosz kiedyś nam korespondencje przyniesie. I tak list z Wołomina idzie do Ząbek tydzień. Proszę o podjęcie tematu dyskryminacji miasta i zaniedbań ze strony
władz. “

Odpowiedz od pani Patrycji Żołnierzak, Sekretarz Miasta Ząbki.

Nocna i świąteczna pomoc lekarska na terenie Ząbek, jest świadczona przez wyspecjalizowaną jednostkę, która przystępuje do konkursu organizowanego przez NFZ na nocną i świąteczną pomoc lekarską w rejonie – Kobyłka, Zielonka, Ząbki i spełni wymogi NFZ. Z informacji otrzymanych telefonicznie z NFZ wynika, że do konkursu przystąpiły dwie jednostki, w tym ząbkowska przychodnia, i ze względu na zaoferowanie lepszych warunków, tym razem konkurs wygrała przychodnia w Zielonce – NZOZ BENNESA S.C. przy ul. Dziennikarskiej 4.

Niestety, władze miasta Ząbki nie mają wpływu na decyzje NFZ i nie mają podstaw do podważenia wyników przeprowadzonego, zgodnie z prawem, konkursu. Oczywiście dla mieszkańców Ząbek byłoby najkorzystniej gdyby usługi nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej nadal były świadczone w ząbkowskiej przychodni. Należy jednak wziąć pod uwagę że zakresem działania przychodni świadczącej nocną i świąteczną pomoc lekarską objęte są prócz Ząbek, Kobyłka i Zielonka oraz to że przychodnia w Zielonce zaoferowała korzystniejsze dla mieszkańców wskazanego rejonu, usługi.

Faktycznie, aby w nocy lub w okresie świątecznym móc skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej w aktualnej lokalizacji, trzeba skorzystać z samochodu. W sytuacji gdy nikt z bliskich rodziny czy sąsiadów nie może pomóc i podwieźć chorego do przychodni pozostają do dyspozycji taksówki. Koszt ząbkowskiej taksówki z ul. Powstańców do przychodni w Zielonce w porze nocnej od 22.00 do 6.00 lub w święta wynosi do 40 zł.

W październiku br. weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawa o sieci szpitali), ustanawiająca nowe zasady korzystania ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację. Dyżurujący lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie.

Odnosząc się do poruszonej kwestii obsługi komunikacyjnej miasta w weekendy. W dni wolne od pracy występuje zmniejszone zapotrzebowanie na przewozy, nie występuje zjawisko wzmożonego ruchu w godzinach szczytu. Dlatego we wszystkich systemach komunikacji miejskiej zakres obsługi komunikacyjnej w okresie weekendu ulega zmniejszeniu, autobusy kursują rzadziej, część linii nie kursuje.
W okresie weekendu obsługę miasta Ząbki zapewniają pociągi Kolei Mazowieckich i linie autobusowe ZTM 145, 199, oraz 140 190 i 112 kursujące ul. Radzymińską oraz linie „Ząbki-1” i „Ząbki-3”. Praktycznie wszystkie zamieszkałe tereny miasta Ząbki znajduje się w zasięgu izochrony 10 min. czasu dojścia do przystanku jednej ww. linii, a większość mieszkańców zamieszkuje w izochronie 5 minut dojścia do przystanku.
W związku z ograniczeniami budżetu miasta, w pierwszej kolejności koncentrujemy się na zapewnieniu obsługi w dni powszednie, gdy nasi mieszkańcy potrzebują dojechać do pracy i szkół. W sytuacji gdy nasz warszawski partner ZTM nie jest w stanie zapewnić do obsługi Ząbek wystarczającej ilości taboru w szczycie zdecydowaliśmy się uruchomić własną komunikację, która jest systematycznie rozwijana. W 2017 roku została zwiększona liczba kursów linii „Ząbki-2”, w 2018 planowane jest zwiększenie liczby kursów linii „Ząbki-1”.
Nocną obsługę komunikacyjną Ząbek zapewniają linie nocne ZTM N66, N62 i N61.

W kwestii listonoszy, Burmistrz Miasta Ząbki zwrócił się do Prezesa Zarządu Poczty Polskiej SA w Warszawie, o rozważenie możliwości przywrócenia siedziby doręczycieli poczty w Ząbkach, której brak został spowodowany jakiś czas temu reorganizacją poczty. W odpowiedzi otrzymał zapewnienie, że poczta rozważa taką możliwość.

Niestety, nie wszystko zależy od władz miasta. Niemniej jednak zawsze reagujemy na sytuacje, które pogarszają komfort życia naszych mieszkańców, na którym to właśnie najbardziej nam zależy. Mimo różnych przeciwności i problemów staramy się aby w naszym mieście żyło się mieszkańcom z dnia na dzień coraz lepiej.

Pozdrawiam,

Patrycja Żołnierzak
Sekretarz Miasta Ząbki

Facebooktwitterlinkedin