Main Menu

I co Państwo na to?

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Brudne chodniki, wszechobecne śmieci, smog – wszystko w liście od mieszkańca Ząbek.

Ulica Powstańców
Długo zbierałem się do napisania tego listu. Naiwnie wierzyłem, że przyjdzie taki dzień, w którym będę zadowolony z utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Ząbki. Dlatego bardzo się ucieszyłem, że wraz z początkiem wiosny tego roku na ulice naszego miasta wyjechały zamiatarki uliczne. Niestety nie radzą sobie one zbyt dobrze na ulicy Powstańców na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Żołnierskiej. Jaki jest stan nawierzchni w tym miejscu, wszyscy wiemy. Ulica Powstańców jest brudna, chodniki są brudne, na wysokości ul. Ignacego Krasickiego mam problem z odróżnieniem jezdni od chodnika. Ulicę Powstańców czeka gruntowny remont (jest on niezbędny), ale kiedy on nastąpi? Czy do tego czasu jesteśmy skazani na tumany piachu, brudu i błota? Czy to znaczy, że drogi czekającej na remont nie trzeba już sprzątać? Sprzątać efektywnie. Rozumiem, że obowiązek uprzątnięcia chodnika położonego przy granicy nieruchomości ciąży na właścicielu danej nieruchomości. Miasto ma jednak narzędzia, aby wyegzekwować pewne zachowania, zastosować grzywny wobec właścicieli, którzy czystość i porządek mają w nosie. Poruszam się ulicą Powstańców regularnie i zapewniam, że są odcinki chodników przykryte piachem przez cały rok. Podejrzewam, że wśród chodników, na których kostka brukowa lub płyta chodnikowa jest niewidoczna, są też takie, których sprzątanie leży w gestii służb miasta. Swoją drogą polecam osobom decyzyjnym w mieście Ząbki spacer ul. Powstańców od ul. Żołnierskiej w stronę kościoła. Proszę tylko nie zapomnieć założyć elegancko skrojonego garnituru i wypastowanych butów.

Kosze na śmieci, kosze na psie odchody 

Pieniądze uzyskane z grzywien od właścicieli nieruchomości niesprzątających chodników można by przeznaczyć na kosze na śmieci, których w Ząbkach brakuje. Wielokrotnie maszerowałem z papierkiem w ręku lub kieszeni, bo w pobliżu nie było żadnego kosza, do którego mógłbym ów papierek wyrzucić. Podejrzewam, że większość z nas robi tak samo, ale spore grono osób zostawia po sobie śmieci gdzie popadnie. Efekt jest taki, że trudno przejść choćby 30 metrów, bez napatoczenia się na paczkę po chipsach, puszkę, butelkę itp. Koszy na śmieci w naszym mieście jest zdecydowanie za mało. Im mniej koszy, tym więcej śmieci na ulicach. Kiedyś usłyszałem takie hasło: „Śmiecisz? Jesteś śmieciem.”
Kolejnym problemem są pozostałości po czworonogach. Można się przyczepić do właścicieli psów, ale co taki właściciel ma zrobić z odchodami swojego pupila? Schować do kieszeni? Koszy przecież nie ma… a już kosza na „psie sprawy” w Ząbkach nie widziałem. Może jakieś są, nie przeczę, ale nie wiadomo mi o nich.

Jakość powietrza
Aktualnie na stronie internetowej https://wiemczymoddycham.pl/ trwa konkurs, w którym organizator zobowiązuje się do umieszczenia w 100 zwycięskich lokalizacjach czujnika pomiaru jakości powietrza (kolejne 50 czujników zostanie zainstalowanych w miejscach wybranych przez komisję konkursową). Zastanawiam się kto zgłosił do konkursu lokalizację: Park Szuberta przy ul. Kolejowej. Oczywiście wszyscy chcemy oddychać dobrej jakości powietrzem, ale wydaje mi się, że taki czujnik należy umieścić w miejscu, gdzie powietrze jest gorszej jakości, a nie w miejscu gdzie jest dużo zieleni. Tylko wtedy uzyskamy miarodajny obraz powietrza, którym oddychamy. Apeluję do burmistrza, radnych miasta o zainteresowanie się tematem. Ząbki raczej nie znajdą się wśród 100 zwycięskich lokalizacji, ale może jest szansa na czujnik z puli pozostałych 50. Czujnik taki z pewnością miastu by się przydał. Chyba, że założymy, że ząbkowskie powietrze jest tak złe, że lepiej żeby mieszkańcy nie wiedzieli czym oddychają. Ja chcę wiedzieć.

Tak jak napisałem na początku, długo zbierałem się napisania tego listu. Zadecydowały… lampki, ozdoby świąteczne, które  niedawno pojawiły się na naszej wystawowej ulicy Powstańców. Burmistrzu, Królu Złoty, nie tego nam trzeba…

Chciałbym, aby ktoś z Urzędu Miasta Ząbki zajął stanowisko w sprawach przeze mnie poruszonych w tym liście. A najlepiej jeśli na ulicach będzie po prostu czyściej, przyjemniej i przyjaźniej. To będzie najlepsza odpowiedź. Nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ. Ale na zaprowadzenie i utrzymanie ładu i porządku w mieście na pewno.

Na zakończenie składam najlepsze życzenia świąteczne dla
wszystkich mieszkańców Ząbek i urzędników miasta. Część z nas pewnie opuści Ząbki na święta. Może tam, gdzie pojedziemy ulice i chodniki będą czystsze, a powietrze lepsze…

Zameldowany w Ząbkach”

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) » • Jan J.

  Mnie natomiast zastanawia dlaczego władze Ząbek nic nie robią, by połączyć komunikacją publiczną ulicę Powstańców z Warszawą Wschodnią? Szczególnie teraz, kiedy już jest otwarty odcinek trasy świętokrzyskiej od wschodniej do zabranieckiej. Mamy trzy autobusy, które wożą powietrze do Marek, tymczasem większość ludzi pracuje w Warszawie, więc byłoby dobrze, gdyby jedna z tych zetek skierować z ulicy Powstańców do Warszawy Wschodniej. Jestem pewien, że to dużo lepsze rozwiązanie niż kurs do Rembertowa. Rembertów jako stacja przesiadkowa jest bardzo teraz niewygodny z wielu powodów.

 • Rafał R

  Mnie poraża brak dbania przez miasto o czystość. Nie pojmuję takiego zachowania.
  Druga sprawa (istotna) to pozwolenia na budowę nowych budynków bez poprawy dróg (poszerzenie). Jeśli nie można tego zrobić to po co budować w takich miejscach. Ludzie widzą to i raczej nie będą chcieli się meldować.

 • magd

  Śmiecisz, nie sprzątasz swojego chodnika czy palisz śmieciami? Autor napisał, że jest zameldowany w Ząbkach.
  To, że Powstańców jest brudna, nie znaczy, że można brudzić dalej. To miasto wygląda tak jak wygląda przez takich jak ty.

 • Rozczarowany

  Wybrałem mieszkanie w Ząbkach, ze względu na bliskość natury. Niestety mieszkam w kompletnym syfie i brzydocie 🙁 Brudna jest nie tylko Powstańców, ale całe południowe Ząbki. Wszędzie poprzyklejane ulotki, reklamy, śmieci… Nie znajdzie się słupa bez nich. Gdzie jest straż miejsca. Mieszam tu już prawie 10 lat i widziałem ją 2x! Ogólny brud to nie tylko wina władz miasta, ale niestety też mieszkańców 🙁

 • mieszkaniec

  Pan burmistrz nie znosi żadnej krytyki. Zawsze padają dwa argumenty: 1- Ludzie nie płacą podatku więc nic nie można zrobić. 2- Jak komuś coś się nie podoba to na pewno przez to że nie miał pieniędzy i dlatego kupił mieszkanie w Ząbkach i dlatego narzeka……… Owszem sporo w Ząbkach zmienia się na plus, ale przykład ul Powstańców pokazuję brak odpowiedniego nadzoru. Owszem wszyscy wiemy że będzie remont, ale do tego czasu chyba chodniki i ulica powinny spełniać jakiekolwiek standarty…..

 • jareczek

  czyli wyjedziesz tam gdzie płacisz gnydo dworska podatki? ty kołtunie z lubelskiego? powstańców to śmietnisko i nic więcej.