Main Menu

Apel o ostrożne korzystanie z materiałów pirotechnicznych

Facebooktwitterlinkedin

Apeluję o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sylwestrowej. Korzystając z materiałów pirotechnicznych warto zapoznać się z zasadami, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji – zwrócił się do mieszkańców Mazowsza Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Bezpieczne i rozważne korzystanie z pirotechniki przedstawione jest na filmie edukacyjnym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (TU) oraz w ulotce Bezpieczne korzystanie z fajerwerków.

− Przestrzegaj przepisów

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).

− Pamiętaj

 1. Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.
 2. Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
 3. Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie. W ten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.
 4. Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.
 5. Wyrób musi być oznakowany symbolem CEEtykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat). Do fajerwerków powinna być dołączona instrukcja w języku polskim, z którą należy się zapoznać.
 6.  Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.
 7. Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.
 8. Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.
 9. Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.
 10. Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.
 11. Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!
 12. Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.
 13. Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.
 14. W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997).

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »