Main Menu

Ząbkowskie punkty na mapie zanieczyszczeń

Facebooktwitterlinkedin

Mieszkańcy Ząbek codziennie mogą sprawdzać jaki jest stan zanieczyszczenia powietrza w mieście. Odczyty z prywatnych czujników dostępne są na ogólnodostępnej mapie.

Każdy mieszkaniec Ząbek może zainstalować u siebie własny miernik, podłączyć go i udostępnić go. Cztery osoby w Ząbkach już to zrobiły. Dwa ząbkowskie mierniki podłączał pan Andrzej, któremu bardzo dziękuję za pomoc.

Na stronie zabki24.pl na stałe zagościł baner z linkiem do mapy zanieczyszczeń. Wystarczy kliknąć w baner „mapa zanieczyszczeń” po prawej stronie (tuż pod banerem FB) i na bieżąco sprawdzać czym oddycha się w Ząbkach. Miernik podają wartości PM 2,5 i PM 10. Dane z mierników co kilka minut przekazywane są do systemu a więc to co widać na mapie to aktualny stan powietrza w danym miejscu.

PM2.5 – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie.

To aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka, dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może przedostać się bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżycę, niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego, nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Pył zawieszony PM2.5 posiada odpowiednie normy, po których przekroczeniu ogłaszany jest alarm. W Polsce za normę uważa się stężenia dosyć wysokie, a w niektórych miejscach alarm nie jest zbytnio nagłaśniany, bądź też ogłaszany tak często, że niewielu ludzi się tym przejmuje. WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.

PM10 – szkodliwy pył zawieszony.

To mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi według WHO 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny.

PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

Trzy z zainstalowanych w Ząbkach mierników znajdują się w południowej części miasta, jeden w północnej.

Link do ząbkowskiej mapy zanieczyszczeń TU

(źródło informacji o PM 2,5 i PM 10: www.airly.eu/pl)

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)