Main Menu

Kulturalna sobota w MOK

Facebooktwitterlinkedin

Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach zaprasza 11 maja o godzinie 17:00 na wystawę rysunków Mirosława Wardaka “Hiperrealizm”. Otwarcie wystawy zainauguruje  Justyny Kieszek Onofrio koncertem “Justyna akustycznie”. Zapraszamy do sali widowiskowej MOK przy ul. Słowackiego 21 (trybuna sportowa). Wstęp wolny.

Mirosław Wardak – malarz, rysownik, artysta, ogrodnik. Fotograf. Absolwent Zespołu Szkół Terenów Zieleni im. inż. Czesława Nowaka w Radzyminie. Ukończył Ogrodnictwo i Architekturę Krajobrazu na SGGW, na co dzień pracuje z roślinami i z ludźmi, którym pomaga z roślinami się dogadać. Rysuje, odkąd pamięta, ale rzadko rośliny – w jego hiperrealistycznych pracach to ludzie są głównym tematem. On sam jednak jest zafascynowany twórczością impresjonistów, jakby tęsknił za kolorem: Constable, Turner, Monet, Gierymski i Podkowiński, ale też Boznańska. Pracuje ołówkiem, węglem, rzadziej farbami olejnymi i akwarelami. Fotografia to jego druga pasja – nie rozstaje się z aparatem od czasu szkoły średniej.

Kiedy patrzysz w oczy bohaterom jego prac, to wiesz, że to prawdziwi ludzie, z krwi i kości. Najpierw uchwyceni przez fotografa (często przez samego Wardaka) w wyjątkowym momencie swojego życia, dopiero potem odwzorowani ołówkiem artysty zyskują nowy wymiar: dzięki czerni, bieli i prostej kresce znika wszystko to, co nieważne, obraz się upraszcza, znika tło, zostają twarze, spojrzenia prosto w oczy, uśmiechy. Z drugiej jednak strony to właśnie to uproszczenie nadaje głębię tym portretom. Skąd wieje wiatr rozwiewający włosy sportretowanej dziewczyny, co było za jej plecami, do czego się uśmiecha ten mężczyzna, po jaką rzecz sięga jego ręka? Co jest poza tym, co zostało narysowane, co zmieściło się w obrębie kartki? Wardak szanuje w portrecie tych, których portretuje, daje im nowe głębokie życie w czarno-białym dwuwymiarze.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)
(Następne wiadomości) »