Main Menu

Piękna i żarłoczna

Facebooktwitterlinkedin

W tym roku dotarł do Ząbek szkodnik, który niszczy ogrody. To ćma azjatycka zwana też ćmą bukszpanową.

Ćma bukszpanowa najbardziej upodobała sobie bukszpan, który wielu mieszkańców Ząbek ma w swoich ogródkach czy w doniczkach na tarasach i balkonach. Przez lata pielęgnowane, w tym roku ząbkowskie bukszpany giną zjadane przez larwy ćmy.

Ćma azjatycka ( Cydalima perspectalis ) zwana ćmą bukszpanową, to inwazyjny gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. Pochodzi z Azji, występuje w: Chinach, Korei, Japonii, na Tajwanie, w Indiach i rosyjskim dalekim wschodzie. Do Europy trafiła w 2007r i nie mają tu wrogów. W naturalnych warunkach ich wrogiem jest szerszeń. Larwy ćmy bukszpanowej są groźnym szkodnikiem różnych gatunków bukszpanów.

Samice ćmy azjatyckiej składają na bukszpanie około 20-30 jaj, które umieszczone są na spodniej stronie liści, głęboko wewnątrz krzewu. Z jaj wylęgają się małe 1-2mm, ale bardzo aktywne larwy o zielonkawym zabarwieniu i brązowych wydłużonych pasach. Larwy są niezwykle żarłoczne. Gąsienice przepoczwarzają się w zbudowanych z delikatnej przędzy kokonach. Dorosłe osobniki latają od kwietnia do września. Larwy drugiego pokolenia zimują w kokonach zbudowanych z 2 liści bukszpanu, bardzo mocno sklejonych przędzą. W naszych warunkach rozwijają się 2, rzadziej trzy pokolenia tego motyla.

Walka z tym szkodnikiem jest trudna. Nie ma opracowanych skutecznych metod chemicznych do ochrony roślin przed tą ćmą. Nie jesteśmy zupełnie bezbronni. Można stosować opryski chemiczne. W poradnikach ogrodniczych polecany jest Mospilan. I konieczna jest dokładna lustracja krzewów bukszpanowych. Regularna lustracja. Jeżeli okaże się, że krzewy zainfekował szkodnik to pod roślinami należy rozłożyć folię, strząsać gąsienice i natychmiast je niszczyć. Można również wymywać gąsienice silnym strumieniem wody lub wycinać pędy roślin wraz z oprzędami i szkodnikami i palić je.

Kolejnym polecanym sposobem jest zwalczanie za pomocą pułapek. W walce z ćmą bukszpanową bardzo pomocne są tablice lepowe które wychwytują szkodniki, albo pułapki feromonowe. W tych ostatnich jest zawarty feromon płciowy, który uwalniany jest do otoczenia, na który już z daleka reagują samce ćmy bukszpanowej. Samce kierują się w stronę rosnącego stężenia feromonu, trafiają do pułapki i przyklejają się do znajdującego się wewnątrz lepa.

Zdjęcia do tego materiału zostały wykonane w Ząbkach. informacje o szkodniku ze strony sadowniczy.pl

Facebooktwitterlinkedin