Main Menu

Nowy – stary sąsiad czyli spalarni śmieci w nowej odsłonie

Facebooktwitterlinkedin

Tuż obok Ząbek powstaje  „nowy” Zakład Unieszkodliwiana Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) zwany potocznie spalarnią śmieci.

Przy ul. Zabranieckiej w Warszawie trwa przebudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Idpadów Komunalnych. Po modernizacji moc przerobowa spalarni ma się zwiększyć z dotychczas przerabianych 40 tys. ton odpadów rocznie  do 300 tys. ton odpadów rocznie, to 7-krotne zwiększenie przepustowości.

Produkowana w nowym obiekcie spalarni energia zasili stołeczną sieć ciepłowniczą i elektryczną. Jak zapewniają włodarze Warszawy, inwestycja ma być estetyczna i ekologiczna, a zastosowane technologie zabezpieczać okolicznych mieszkańców przed uciążliwościami.

Ta inwestycja od początku budziła wiele kontrowersji. Okoliczni mieszkańcy są zgodni, że uciążliwości jakie im przyniesie ta inwestycja nie będą związane z samą „produkcją” zakładu, a z transportem, który będzie dowoził „towar” do zakładu. Poza rozbudową zakładu, nie zaplanowano nowych dróg dojazdowych do spalarni. Zwiększony ruch śmieciarek zostanie skierowany na zakorkowane już dziś drogi.

Przebudowa zakładu utylizacji przy ul. Gwarków w Warszawie jest już mocno zaawansowana. Nie ma się co dziwić, wg. planów już w 2023 roku rozbudowana spalarnia ma zasilać stołeczną sieć w energię i ciepło.

Oto co dziś widzimy na placu budowy.

 

Facebooktwitterlinkedin