Main Menu

„Malowanie trawy”

Facebooktwitterlinkedin

Wiosenne sprzątanie Miasta Ząbki rozpoczęło się już zimą. Wybory, ach wybory.

W tym roku wcześniej niż zwykle rozpoczęte zostały wiosenne porządki na ulicach miasta. Nie pamiętam aby sprzątanie ząbkowskich ulic rozpoczynała się w marcu. W tym roku maszyny sprzątające wyjechały już na ulice miasta. Nie można nie zauważyć, że miasto jest wyjątkowo brudne. Mimo iż zima nas oszczędziła to na ulicach leżą tony piachu.

Jak wygląda ząbkowskie sprzątane ulic obserwowaliśmy na ul. Żabiej. Jak co roku ulicą Żabią przejechał traktor z doczepioną maszyną sprzątającą – przejechał 4 razy. Dwukrotnie każdą stroną ulicy. Efekt podobny do tego jaki obserwujemy po każdym sprzątaniu przez maszynę – widać go na załączonych zdjęciach.

Czy naprawdę  Ząbki stać na powtarzanie co rok, wizerunkowej akcji sprzątania ulic? Tylko wizerunkowej, bo i tak w konsekwencji pozostawiony na ulicach i chodnikach bród i piasek zamieniają się w pył i osiadają na naszych samochodach, parapetach domów, a co najgorsze w naszych i naszych dzieci płucach.

Czy takie sprzątanie jest efektywne lub tanie? Na oba pytania odpowiedź jest „nie”. Dlaczego zatem w ciągu ponad  5 lat (najdłuższa ciągła kadencja jednego zarządu Miasta ) nie zatrudniono zespół/łów ludzi wyposażonych w łopaty, miotły i taczki by przed urządzeniem sprzątającym  wyczyścić ulice i chodniki z tego co po zimie „wbiło” się w skraje jezdni czy chodników? Maszyna wykonałaby jeden przejazd, a ulice byłyby czyste

Czy problemem przekraczającym możliwości, ustępującego niedługo, Zarządu Miasta Ząbki było zatrudnienie firmy lub zbudowanie zespołu który sukcesywnie zbierałby nadmiar ziemi z poboczy ulic po to aby podczas opadów deszczu błoto wytworzone na tych „górkach”, nie spływało na chodniki i jezdnie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, chodnik przylegający do posesji powinien być posprzątany przez właściciela nieruchomości. W Ząbkach nikt nie egzekwuje tego prawa. To „martwe prawo”.

Nie tylko ulice gminne, ale powiatowe i wojewódzkie, znajdujące się na terenie Miasta Ząbki, powinny być sprzątane regularnie i dobrze. Oczywiście wcześniej należałoby zrobić uzgodnienia i podpisać umowy z zarządcami innych niż gminne dróg czyli z Urzędem Starostwa Powiatowego i Urzędem Marszałkowskim? Z takimi inicjatywami w imieniu mieszkańców powinien występować Burmistrz.  i takie inicjatywy nagłośnione zapewne spotkałyby się z pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców Ząbek, a Urząd miasta zyskałby dodatkowy przychód.

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)