Main Menu

 Tkanie gobelinów i dobrych relacji na Zaciszu

Facebooktwitterlinkedin

35 lat Pracowni Tkactwa Artystycznego

14 kwietnia 2024, niedziela, godz. 17.00 

Udział bezpłatny. Zapisy telefoniczne 22 679 84 69

 Tkactwo artystyczne na Zaciszu ma już 35 lat. Gobeliny, które powstają w Pracowni są świadkami historii. Opowiadają o autorkach, ich energii, umiejętnościach, estetyce i motywach przewodnich, które w nich rezonują i zaprzątają im głowy.

Gobeliny z naszej Pracowni są dziełami sztuki. Budzą zachwyt i uznanie. Często są nagradzane i doceniane przez ekspertów.  To jednostronne tkaniny wykonywane ręcznie na drewnianych ramach. Od splotów najprostszych, po skomplikowane wzory. Tkaniny unikatowe, nowoczesne, nasycone żywymi barwami. Tkane są z wełny w różnorodnych rozmiarach. Czasami stanowią wielkoformatowe dzieła, a innym razem miniaturowe formy. Mają urok i charakter.

Wszystkie tkane z odrobiną luksusu i dobrych relacji. Bo jakże mogłoby być inaczej. Podczas tkania gobelinów trzeba się zrelaksować, czasami zatracić, być uważnym i świadomym. Być tu i teraz. To mindfulnessowa pasja. Do ramy nie wystarczy siąść na chwilę. Gobeliny są wymagające. Jednorazowo trzeba poświęcić im kilka godzin, a całej pracy nawet kilka lat. Niektóre z naszych artystek pracują z sobą od kilku, a nawet kilkunastu lat. Inne dołączyły stosunkowo niedawno. Jednak wszystkie zgodnie podkreślają terapeutyczne znaczenie tych spotkań, które dają im możliwość odprężenia, złapania oddechu w codziennej gonitwie. Dlatego tak ważna jest dla nich rozmowa, budowanie dobrych relacji, wsparcie i dzielenie się rękodzielniczym doświadczeniem. Jak zauważyła jedna z artystek, w słowie „spotkanie” ukryte jest „tkanie”.

Wartością zaciszańskiej Pracowni tkactwa artystycznego jest zachowanie tradycji tkania ręcznego, prezentacja rękodzieła i sztuki tkackiej na najwyższym poziomie. Z perspektywy instytucji kultury równie ważny jest dla nas proces budowania wspólnoty i dobrych relacji.

Wszystkim artystkom oraz Teresie Szczepańskiej, inicjatorce i mentorce tkactwa na Zaciszu, życzę wielu kolejnych tkanych spotkań wypełnionych twórczą energią, przyjaznymi rozmowami, radością i satysfakcją z powstających tu prac, a Państwa zapraszam do oglądania prac.

Rafał Dworacki

Dyrektor Domu Kultury Zacisze

Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert “Muzyczny kalejdoskop” w wykonaniu Duetu Małachowski & Karwowski w niezwykle ciekawym brzmieniowo składzie instrumentalnym – akordeon i klarnet.

W repertuarze usłyszymy kompozycje twórców XX wiecznych, reprezentujących różne nurty stylistyczne (muzyka latynoamerykańska, francuska, polska, bałkańska, jazzowa, filmowa), a także arcydzieła kompozytorów muzyki klasycznej.

Wystawę można oglądać do 10.5.24.

Więcej: //zacisze.waw.pl/pl/35-lat-pracowni-tkactwa-artystycznego

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)