Main Menu

Toniemy w odpadach

Facebooktwitterlinkedin

Odpowiedzialne zarządzanie odpadami jest jednym z fundamentów troski o ochronę środowiska naturalnego. Statystyki mówią same za siebie – z roku na rok jako społeczeństwo wytwarzamy coraz więcej śmieci.

W Polsce produkujemy każdego roku ok. 12 milionów ton śmieci. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju wytwarza ich aż 355 kg – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. Co gorsza, każdego dnia nad Wisłą pojawiają się kolejne dzikie wysypiska, które są już niemal stałym elementem naszego krajobrazu. GUS ujawnia, że w 2022 roku zlikwidowano 10 714 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 25 tys. ton odpadów komunalnych.

Dzikie wysypiska śmieci to poważne niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Są one nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu, ale też stwarzają realne zagrożenia. Mogą między innymi spowodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych, skażenie gleby czy pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich temperatur – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Jak ograniczyć wytwarzanie śmieci?

Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej segregacji odpadów. Papier, szkło, plastik – mogą być poddane procesowi recyklingu i zyskać nowe życie.

Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów mamy realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych, które zostałyby wykorzystane do produkcji nowych artykułów. Z recyclingu papieru powstają między innymi serwetki, bandaże czy opakowania do jajek. Z plastiku można uzyskać długopisy, zabawki czy meble ogrodowe. Zaś ze szkła, które może być przetwarzane praktycznie w nieskończoność, można otrzymać takie przedmioty, jak pojemniki czy butelki – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Po drugie, warto ograniczać plastik. Ze względu na bardzo długi czas rozkładu, tworzywa sztuczne stanowią ogromne wyzwanie dla środowiska. W prosty sposób możemy zminimalizować ich użycie, na przykład poprzez rezygnację z wody butelkowanej na rzecz wielorazowych bidonów.

Po trzecie, dobrze zastanowić się czy produkt, którego chcemy się pozbyć może jeszcze komuś posłużyć – ubrania, meble, wyposażenie, zabawki, elektronika chętnie znajdą nowych właścicieli. Zamiast wyrzucać, możemy dodatkowo odzyskać część ich wartości. Istnieje też wiele organizacji zbierających niepotrzebne rzeczy, które następnie przekazują potrzebującym.

Każdy z nas może codziennie mieć swój wkład w ochronę środowiska. Poprzez świadome wybory i działania budujemy lepszą, bardziej ekologiczną przyszłość dla naszej planety!

 

Facebooktwitterlinkedin


« (Poprzednia wiadomość)