Uciążliwy sąsiad
W poniedziałek 25 listopada br. mieszkańcy Ząbek złożyli w UM Ząbki petycję, w której domagają się od Burmistrz Ząbek i Radym Miasta Ząbki podjęcia działań i zmian, o które zabiegają od wielu lat.
Grupa mieszkańców południowo-zachodniej części Ząbek zebrała 280 podpisów pod petycją, w której domagają się od Burmistrz Miasta Ząbki podjęcia konkretnych działań. Mieszkańcy od lat zwracają zarządom Ząbek uwagę na nieprawidłowości i nic w tym temacie się nie dzieje. W październiku 2024 roku temat uciążliwego sąsiada z Piłsudskiego 142 został poruszany na Radzie Miasta Ząbki przez radnego Mirosława Sobieckiego. Wówczas mieszkańcy Ząbek usłyszeli od przewodniczącego Rady Miasta pana Wojciecha Guta, że ten sąsiad przeszkadza kilku osobom z najbliższego sąsiedztwa. Wieloletni przewodniczący Rady Miasta Ząbki, który był również wiceburmistrzem Miasta Ząbki, wystąpił podczas Rady w roli “adwokata diabła” – jest przedstawicielem mieszkańców wybranym po to aby występował w sprawach mieszkańców i dla dobra mieszkańców. Gdy rozmawiamy mieszkańcami mieszkającymi obok Piłsudskiego 142, od niemal każdego słyszymy, że wielokrotnie byli w sprawie tego sąsiada u obecnej Burmistrz jak również u jej poprzednika.
Mieszkańcy protestują przeciwko łamaniu prawa przez przedsiębiorstwo EnergoBet, które przy ul. Piłsudskiego 142 produkuje i składuje beton i produkty do jego produkcji. Zarzucają przedsiębiorcy zanieczyszczanie powietrza pyłami pochodzącymi z produkcji betonu i popiołami, które zwożone są do betoniarni z elektrociepłowni i przechowywane na pryzmach na otwartym terenie; nieprzestrzeganie ciszy nocnej w okresie wiosenno-letnim; prowadzenie działalności na terenach mieszkaniowych (w miejscowym planie zagospodarowania tereny przeznaczone pod mieszkalnictwo). Sygnatariusze pisma zwracają uwagę, że wszyscy mieszkańcy Ząbek oddychają powietrzem zanieczyszczonym pyłami z betoniarni ponieważ przedsiębiorca nie stosuje filtrów, a pojazdy rozwożące sypki beton ładowane są niezgodnie z przepisami – z otwartymi zaworami odpowietrzania. Kolejne zarządu Miasta Ząbki nie widzą problemu. Problemu nie widzą też ząbkowscy Radni i chyba nie zdają sobie sprawy z tego, że sami też oddychają powietrzem zanieczyszczonym pyłami i popiołem. Wiatr roznosi ten pył po całym mieście. Oczywiście najgorzej na działaniu wiatru wychodzą mieszkańcy zamieszkujący Ząbki w prostokącie od ul. Szwoleżerów na południe do lasu w Rembertowie (a więc tam gdzie mieszka najwięcej osób w Ząbkach)
Miasto Ząbki dzierżawi firmie EnergoBet część terenu na którym prowadzona jest działalność betoniarni, a w 2019 roku obecna burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk, sprzedała firmie EnergoBet działkę przeznaczoną na “projektowaną ulicę 3”, znajdującą się na przeciw cmentarza – “pasek” od ul. Bocianiej do ul. Piłsudskiego. Sprzedaż działki pod “ulicę projektowaną” doprowadziła do tego, że kilka działek wzdłuż planowanej ulicy zostało pozbawionych drogi dojazdu. Sytuacja jest o tyle dziwna, że stroną umowy było Miasta Ząbki, które powinno dbać o dobro mieszkańców, a w tym przypadku nie zadbało o właścicielki działek, które po sprzedaży działki przeznaczonej na drogę straciły dojazd do swoich nieruchomości, ich nieruchomości straciły przez to na wartości i ograniczona została lista potencjalnych zainteresowanych zakupem działek do bezpośrednich sąsiadów – kto zapłaci za straty jakie w wyniku działania zarządu Ząbek ponieśli właściciele działek wzdłuż sprzedanej nieruchomości przeznaczonej na “projektowaną ulicę”? Dlaczego na działce, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod “ulicę planowaną 3” prowadzona jest działalność polegająca na składowaniu popiołów i betonu? Kto do tego dopuścił?
W związku z wieloletnim brakiem reakcji ze strony kolejnych burmistrzów Miasta Ząbki, mieszkańcy złożyli petycję do UM Ząbki, do Marszałka Województwa Mazowieckiego i do Wojewody Mazowieckiego.
Treść petycji:
Petycja Mieszkańców Miasta Ząbki
Dotyczy: poprawy jakości powietrza w związku z uciążliwym zakładem produkującym beton
Szanowna Pani Burmistrz,
Szanowni Państwo Radni,
My, mieszkańcy Ząbek, zwracamy się do Państwa po raz kolejny o podjęcie pilnych działań, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w okolicy, gdzie mieszkamy i gdzie działa betoniarnia.
Bezpośrednie sąsiedztwo urządzeń, które „produkują” ogromne ilości pyłu są zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Wielokrotnie już zwracaliśmy się do Burmistrza Miasta Ząbki, z prośbą o działanie w sprawie poprawy jakości powietrza, które zanieczyszczane jest przez produkcję w zakładzie przy ul. Piłsudskiego 142. Temat jest bardzo ważny, gdyż zanieczyszczonym przez pyły z betoniarni powietrzem oddychają wszyscy mieszkańcy Ząbek. Składowane hałdy piachu, żwiru oraz popiołów z elektrociepłowni nie są zabezpieczone w żaden sposób co powoduje, że wiatr roznosi pyły piasku, popiołów i cementu z silosów w różnych kierunkach. Nie każdy mieszkaniec Ząbek zdaje sobie sprawę z tego, że to co znajduje się w powietrzu, którym oddycha to szkodliwe pyły pochodzące z zakładu produkującego beton. Hałas emitowany przez betoniarnię słyszą, zwłaszcza w nocy, mieszkańcy wielu okolicznych ulic w promieniu kilkuset metrów. Hałas emitowany przez ciężarówki jeżdżące z transportem z betoniarni słyszy dużo więcej mieszkańców Ząbek zwłaszcza, że transport towarowy dowożący surowce do betoniarni odbywa się całą dobę a pojazdy jeżdżą po całym mieście. Niejednokrotnie pojazdy z towarem wyjeżdżają z betoniarni z otwartym zaworem odpowietrzającym co powoduje, że pył jest roznoszony dalej niż granice naszego Miasta. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż obecnie cześć zakładu prowadzi swoją działalność w terenie, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego stanowi teren mieszkaniowy. Działalność betoniarni wywiera negatywny wpływ na nasze życie i stan zdrowia, a także na środowisko naturalne.
Zakład produkujący beton powoduje:
- Zanieczyszczenie powietrza pyłami i zanieczyszczeniami chemicznymi:
Proces produkcji betonu powoduje emisję pyłów zawieszonych (PM10 i PM2.5), które są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego. Długotrwała ekspozycja na pyły może powodować problemy, takie jak choroba płuc, astma, a nawet nowotwór. Dodatkowo, betoniarnia może emitować lotne związki chemiczne, co dodatkowo zwiększa ryzyko emisji substancji toksycznych, co z kolei zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Badania pokazują, że narażenia na wysokie dawki pyłów mogą doprowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego. Cząstki pyłów osiadają w płucach, co obciąża organizm i prowadzi do rozstroju i chorób układu oddechowego.
- Zanieczyszczenie wody:
Woda używana w betoniarni do ograniczenia pylenia wraz z pozostałościami betonu dostaje się do gleby a ponieważ w wodzie tej są pyły i różne związki chemiczne woda taka zanieczyszcza glebę i może przedostawać się do wód gruntowych i je zanieczyszczać.
- Uciążliwy hałas i wibracje:
Betoniarnia emituje uciążliwe, długotrwałe hałasy w związku z pracą maszyn i transportem. Hałas jest najbardziej uciążliwy w godzinach nocnych i wczesno porannych. Długotrwały hałas, a z takim mamy do czynienia w przypadku betoniarni zlokalizowanej przy ul. Piłsudskiego 142, bardzo negatywnie wpływa na ludzi, powoduje problemy ze snem, może powodować nerwicę. Hałas jest obciążeniem dla centralnego układu nerwowego człowieka i może wywoływać wiele chorób.
- Spadek wartości nieruchomości:
Obecność dużego zakładu przemysłowego w pobliżu miejsca zamieszkania, skutkuje spadkiem wartości nieruchomości, co może być dotkliwe dla mieszkańców planujących sprzedaż swoich domów lub mieszkań.
- Wpływ na środowisko naturalne:
Wzmożona emisja pyłów z urządzeń wywołuje negatywne skutki dla okolicznej roślinności i zwierząt. Zanieczyszczone powietrze doprowadza do degradacji środowiska, co wpływa na jakość życia wszystkich mieszkańców. Konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony przyrody.
Nasze postulaty
W związku z zagrożeniami domagamy się:
- Regularnego monitorowanie jakości powietrza w rejonie betoniarni (w dni i godziny robocze) oraz publikacji wyników na stronach Urzędu Miasta, aby mieszkańcy mieli pełny wgląd w stan jakości powietrza.
- Podjęcia działań zmierzających do ograniczenia emisji pyłów (np. zastosowanie ekranów przeciwpyłowych lub zadaszeń), zabezpieczenia w postaci nasadzeń roślin różnej wysokości (np. krzewów, żywopłotów, drzew) oraz zastosowanie przez przedsiębiorcę, w procesie produkcyjnym i podczas konfekcjonowania wyrobów, skutecznych filtrów.
- Wprowadzenia ograniczeń czasowych dla działalności betoniarni, szczególnie w godzinach nocnych i wczesno porannych aby uniknąć uciążliwości związanych z hałasem.
- Doprowadzenia do zgodności profilu i zakresu prowadzonej działalności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Zorganizowania spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz betoniarni, aby porozmawiać o problemie i wypracować wspólne rozwiązania, prowadzące do kompromisu pomiędzy mieszkańcami a zakładem produkcyjnym.
Prosimy o poważne potraktowania naszego apelu i podjęcie szybkich działań, które wyeliminują problemy jakości życia w naszej okolicy. Zanieczyszczenie powietrza i problemy, z którymi się mierzymy nie powinny mieć miejsca, szczególnie w miejscu, gdzie zamieszkują rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, wyjątkowo narażone na negatywne skutki oddziaływania powietrza bardzo złej jakości.
Z wyrazami szacunku,
W imieniu 280 Mieszkańców Ząbek
podpisanych na załączonych listach popierających niniejszą petycję.
Do wiadomości:
Szanowny Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
Szanowny Pan Mariusz Frankowski – Wojewoda Mazowiecki